Jak má vypadat velkoměsto? Z pohledu obyvatel by mělo oplývat neomezenou zásobou levných a komfortních bytů a pracovních příležitostí. Měl by v něm vanout horský vzduch, nejezdila by v něm auta, ale každý by se přesto rychle dostal tam, kam právě potřebuje. Všude by byly parky, obchody, restaurace, školy a služby.I když se zdá, že se některá západoevropská města tomuto obrazu blíží, život v nich nikdy není jednoduchý. Střed Paříže je dnes pro vysoké ceny prakticky neobyvatelný i pro rodiny z dobře situovaných středních vrstev. V Bruselu se před deseti lety vylidnilo centrum a díky pozemkovým spekulacím v něm vzala za své celá historická čtvrť. Římské ulice jsou zase přetížené dopravou, kterou zatím neuvolnil ani příkaz, aby vždy jeden den jezdila pouze auta buď s lichými, nebo sudými čísly; podnikavci si vzápětí opatřili dvě auta nebo dvě poznávací značky. Takže člověk „moderní doby“ si prostě musí vybrat: žít s menším pohodlím na klidném a relativně zdravějším venkově, anebo si dopřávat všech společenských výhod velkoměsta a strádat stresem.

Nic pro občana

Dnešní Praha se ideálnímu městu podobá stále méně. V prvních polistopadových letech se začalo rychle stavět a opravovat, radost Pražanů z obnovy ale brzy vyprchala. Ani jedna ze staveb, která se v poslední době začala v centru budovat nebo byla dokončena, totiž nebude sloužit občanům: jde buď o hotely, administrativní a obchodní centra nebo podzemní garáže a parkoviště. Tyto projekty občanům…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte