Reklama
 
15.jpg

1995/15

Koupit vydání
14.jpg Vydání 3.–10. 4. 1995 16.jpg Vydání 18.–25. 4. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Čert v Plzni Miroslav Anton Západočeská metropole Plzeň slaví v letošním roce 700 let svého založení. Plzeňská radnice pojala oslavy tohoto výročí velkoryse. Už od začátku roku probíhá ve městě řada společenských, kulturních a sportovních akcí, které toto výročí připomínají nebo se k němu symbolicky hlásí. Tajuplná vražda Viktor Šlajchrt Jiří Kovtun
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Případ Groer Johanna Possetová Sedmadvacátého března uveřejnil rakouský týdeník Profil úvodník, v němž je vídeňský arcibiskup, kardinál dr. Hans Hermann Groer (75), obviňován, že počátkem sedmdesátých let v klášterním gymnáziu Hollabrunn sexuálně obtěžoval jednoho ze svých žáků. Rakousko na rozcestí Emílie Harantová Rakousko platilo po celou poválečnou éru za ostrov stability, v němž tak trochu přežívaly staré dobré jistoty někdejší monarchie. U vlády se mírumilovně střídaly dvě strany, hospodářství prosperovalo a sociální vymoženosti byly téměř socialistické. Kam míří druhý šťouch Maciej Szymanowski To není apríl? zeptal se prezident Walesa, když ho novináři požádali o komentář ke zvolení Leszka Balcerowicze předsedou největší polské opoziční strany - Unie svobody. Ve třpytu důstojnických hvězd Dimitrij Běloševský Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem již opustily etapu líbánek a přecházejí do fáze zkoumání manévrovacího prostoru partnera a "vynášení trumfů".
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Česká republika se na půl roku postavila do čela Výboru ministrů Rady Evropy. Na Vltavu vyjely turistické parníky. Václav Havel se vrátil z cesty po Austrálii a Novém Zélandě. Ministerstvo financí zveřejnilo tabulky připravovaného zdražení energie.
Ekonomika
Sex v ekonomice Marek Loužek Před několika měsíci přijel na návštěvu České republiky nejbohatší muž Spojených států, šéf firmy Microsoft Bill Gates. Uprostřed hry mění pravidla jen šílenec Marcela Dolečková O slovech generálního ředitele tak významné finanční instituce jako je Komerční banka není třeba pochybovat. Jestliže Richard Salzmann v České televizi prohlásil, že společnými silami už jsou české banky schopny financovat projekty řádově v desítkách miliard korun, jistě tomu tak bude.
Domov
Černý trh s jedy Hana Čápová Každý Čech se může pochlubit, že množstvím odpadu (více než sedmnáct tun), které na něj v průměru ročně připadne, předčí většinu západních Evropanů zhruba třikrát. Alespoň tak to říká statistika. Kalvoda ztrácel nervy zbytečně Jaroslav Spurný Vyšetřování dluhu ODA u Kreditní a průmyslové banky, které se počátkem roku stalo příčinou dosud největší koaliční krize, se podle všeho dostalo do slepé uličky. Nejen dominikánům hoří „barák” Jindřich Šídlo Příručka církevních dějin sepsaná inženýrem Pavlem K. Mráčkem jde dnes na dračku. O komerční úspěch této nenápadné tmavé brožury se zasloužily dvě věci. Za prvé autorova láska k dávno vyvráceným konceptům historie, a za druhé Ministerstvo školství. Osudná srážka Jaromíra Kuči Jan Brabec Dvanáctého února večer odešel místopředseda České strany sociálnědemokratické Jaromír Kuča (50) z restaurace hotelu Doubravan v Orlové, sedl do auta a krátce nato způsobil vážnou dopravní nehodu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Skryté osnovy Jiří Tůma Americký pedagog John Holt učil na elitních soukromých internátních školách. Měl tedy možnost pozorovat děti nejenom v průběhu vyučování, ale i odpoledne a večer, a všiml si jednoho velkého rozdílu: ty, které se v "normálním" životě pohybovaly nápaditě, tvořivě, zodpovědně, prostě chytře, se proměnily, když vešly do třídy - většinou se začaly chovat hloupě. Úvod do démonologie Martin Fafejta Je to už více než dvě stě let, co osvícenci přesvědčili západní Evropu, že je člověk povinen vyvázat sebe a své potomstvo z tmy předsudků, nepodložené víry, nerozumnosti, nevědomosti, ignorance.
Literatura
Tajuplná vražda Viktor Šlajchrt Jiří Kovtun
Téma
Jak spolu mohou žít Robert Novotný Mohou vedle sebe žít lidé, kteří spolu ještě nedávno krutě bojovali na život a na smrt? Může opět fungovat společnost, v níž všechny vazby zpřetrhala válka? Mohou se znovu stýkat nejbližší sousedé, kteří vzájemné přátelství již jednou vyměnili za snahu druhého odstranit?
Rozhovory
Čechy jsou vejce, a v něm něco je Jaroslav Formánek, Petruška Šustrová SYLVIE GERMAINOVÁ (*1954, Chateauroux, department Indre) studovala filozofii na Sorbonně, kde byla přímou žačkou E. Lévinase (jemu také věnovala svou doktorskou práci).
Komentáře
Berlínské bla-bla-bla... Bedřich Moldan Světové společenství uznalo vážnost hrozby celosvětové změny klimatu už před několika lety. V roce 1992 byla uzavřena Rámcová úmluva o změně klimatu, kterou k dnešnímu dni ratifikovalo již více než sedmdesát států včetně všech velmocí. Vzpoura učitelů Vláda se v některých věcech chová, jako by v příštích volbách počítala s prohrou - jinak se nedají vysvětlit časované bomby, které chystá svým nástupcům. Spor o Zieleniecův balík Zbyněk Petráček Jak už se u nás stalo tradicí, jen těžko se prosazují nápady, jejichž autorem není Václav Klaus. Snad i proto se objevila v usnesení výkonné rady ODS z aprílového víkendu jedna pozoruhodná věta: "Výkonná rada se shodla na tom, že pokud se objevil námět dvojího občanství jako řešení otázek minulosti, považuje jej za nepřijatelný."

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte