Světové společenství uznalo vážnost hrozby celosvětové změny klimatu už před několika lety. V roce 1992 byla uzavřena Rámcová úmluva o změně klimatu, kterou k dnešnímu dni ratifikovalo již více než sedmdesát států včetně všech velmocí. Minulý týden se pak zástupci těchto zemí sešli v Berlíně na první společné konferenci. Měli zde postoupit o krok dál za dosavadní poměrně obecné deklarace, podle nichž se například jednotlivé státy zavazují pouze k tomu, že udělají vše pro to, aby do konce tisíciletí stabilizovaly emise skleníkových plynů na úrovni roku 1990.Berlínské konference se zúčastnily desítky ministrů a několik premiérů. Její výsledky se oprávněně očekávaly s velkým napětím. Dokáže se svět dohodnout na tom, že je skutečně zapotřebí rychle podniknout konkrétní akce a přijmout jasné závazky?

Skleníkový efekt

Každý středoškolák dnes už ví, že jedním z největších problémů životního prostředí v globálním měřítku je skutečnost, že při spalování veškerých fosilních paliv - uhlí, ropy, plynu - se do ovzduší uvolňují obrovská kvanta oxidu uhličitého. Jeho větší část v atmosféře zůstává a nic nenasvědčuje tomu, že by v dohledné budoucnosti lidé přestali těchto zdrojů energie využívat. V průběhu příštích několika desetiletí proto téměř jistě dojde minimálně ke zdvojnásobení množství oxidu uhličitého v ovzduší. Jaký to bude mít důsledek?Oxid uhličitý se významně podílí na vzniku toho, čemu říkáme skleníkový efekt zemského ovzduší a co způsobuje, že je…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte