Reklama
 
16.jpg

1995/16

Koupit vydání
15.jpg Vydání 10.–17. 4. 1995 17.jpg Vydání 24. 4. – 1. 5. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Máchovský osud Roberta Johnsona Jan Sobotka John Hammond, jeden z nejvýznamnějších amerických producentů, připravil v letech 1938-1939 v newyorské Carnegie Hall několik průkopnických koncertů Od spirituálu po swing. Příliš pilný autor Tereza Brdečková Roku 1968 natočil František Vláčil středověké drama Údolí včel. Byl to příběh dvou navrátilců z křižáckých válek, v němž se mladý rytíř rozhoduje mezi asketickou existencí v mnišském řádu a pozemským životem na svém statku.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Z investic těží jen armáda Marek Švehla Barma je dnes téměř zapomenutá země: svou polohou a významem neláká velmoci. Americký nátlak na Haiti - pojatý i jako mediální show - vedl k úspěchu: legálně zvolený prezident byl po třech letech dosazen k moci. Pomáhat, nebo pranýřovat Anna Jirsáková, Filip Pospíšil Koncem března se na stránkách světového tisku znovu objevil Súdán. V zemi, kde od vyhlášení nezávislosti v roce 1956 zuří - s kratšími či delšími přestávkami - občanská válka, vyhlásila vláda i povstalci dvouměsíční příměří. Hlas lidu, hlas boží Marek Loužek Situaci v kanadském Quebeku jsme u nás pozorně sledovali v době dělení federace. Mnoho lidí chápalo požadavky slovenské reprezentace právě s ohledem na obdobný vývoj v zahraničí. Končí éra Mitterranda Jaroslav Formánek Když se ve Francii servíruje jako hlavní chod hostiny pořádný kus krvavé pečeně, pozornost všech stolovníků - do té doby rozptýlená - se automaticky stočí na podnos uprostřed tabule.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Předsedové koaličních stran se na třetí pokus dohodli na výši dětských přídavků. Vichřice poničila elektrické dráty ve východních Čechách a na jižní Moravě. Město Poděbrady po půlroční přestávce opět zpřístupnilo prameny tamnější minerálky.
Civilizace
O zániku druhů, lidský nevyjímaje Jan Krhovský Jak lidstvo stárne, začíná si uvědomovat své meze, možnost konce, svou smrtelnost, začíná mu docházet, co by se mohlo stát. Optimisté odbývají skeptiky, kteří upozorňují na vzrůstající civilizační problémy, poukazem na velké možnosti, které v sobě skrývá lidská tvořivost.
Téma
Křesťanství na konci tisíciletí Petr Holub Návštěva papeže je v naší současné situaci nevhodná, říká františkán Zdeněk Bonaventura Bouše, legenda několika posledních desetiletí, které čeští katolíci prožili ve vynuceném ústraní.
Rozhovory
Prapor vybledl, teror není tak zřejmý Jaroslav Formánek LIOU ČCHING (LIU QING) se narodil v roce 1946 v Nankingu. Dětství prožil v Pekingu, kde také absolvoval gymnázium. Po studiu architektury (obor rezistence materiálu) pracoval v armádní továrně na jihu Číny, odkud byl přeložen do Pekingu.
Komentáře
Za blahobyt a důstojný život pro všechny Richard Štencl Nadcházející sjezd sociální demokracie (21.-23. dubna) pravděpodobně nepřinese nic překvapujícího a v čele strany potvrdí Miloše Zemana. Jedna věc ovšem za pozornost stojí. Jak se zalíbit voličům Jan Macháček, Marek Švehla Dramatické prohlášení premiéra ze začátku roku nabývá s přicházejícím jarem zřetelné obrysy. Václav Klaus tehdy v televizi vyslovil názor, že sociální reforma je nejdůležitější vnitropolitickou záležitostí, k jejímuž zdárnému zvládnutí má Parlament poslední možnost právě letos. Mečiar schůzku s Klausem nechce Peter Schutz Šňůra skandálů a afér, které týden co týden pravidelně už dva roky a tři měsíce propukají na samostatné slovenské scéně, dostala minulý týden korunu.
Ekonomika
Aby obr nezašlápl trpaslíka Marcela Dolečková Člen rozpočtového výboru poslanec Michal Kraus (ČSSD) nedávno v televizní debatě na téma privatizace Telecomu prohlásil, že budoucí strategický partner získá akcie na úkor drobných akcionářů z kuponové privatizace. Burza je dvouletá Ondřej Vojtěch Jediným vzrušením za posledních čtrnáct dní na kapitálovém trhu byla oslava druhých burzovních narozenin. Ty připadají na 6. dubna, kdy se po více než padesáti letech uskutečnily první burzovní obchody.
Domov
Celostátní pátrání po poslancích Marek Švehla Ještě před dvěma a půl lety představovali poslanci zvolení za LSU a Moravské hnutí Jana Kryčera v českém Parlamentu reálnou politickou sílu. Pojišťovna chce lékařům přistřihnout křídla Martin Kontra V polovině května by se na schůzce představitelů Všeobecné zdravotní pojišťovny s úředníky Ministerstva zdravotnictví měl začít řešit čím dál naléhavější problém: lehkost, s jakou zdejší doktoři předepisují velmi drahé léky. Nožem do zad chrapounovi Jindřich Šídlo Během posledních pěti let se pohled Romů na bílou populaci radikálně změnil: z "hloupých gádžů" se stali "tvarohové držky" nebo "chrapouni". Tvrdí to alespoň Ivan Veselý (30), vedoucí sekretariátu Rady Romského demokratického kongresu. Průplavová lobby získává body Petr Hampl Česká vláda se nadále zabývá myšlenkou pustit se do gigantické vodní stavby - kanálu mezi Dunajem, Odrou a Labem. Hrozba tohoto "díla pro třetí tisíciletí", jak ho nazval jeden z iniciátorů František Čuba, děsila ještě před listopadem 1989 informovanější tuzemské občany a dala podnět k mnoha protestům.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte