Reklama
 
17.jpg

1995/17

Koupit vydání
16.jpg Vydání 18.–25. 4. 1995 18.jpg Vydání 2.–9. 5. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Extatik barvy a štětce Gustav Erhart V počátcích své umělecké tvorby byl Emil Nolde (1867-1956), legendární osobnost německého expresionismu počátku našeho století, ovlivněn impresionismem, ovšem jen nakrátko a měrou vcelku bezvýznamnou. Průvodce mystikou Viktor Šlajchrt V posledních letech se na našem liberalizovaném knižním trhu objevil bezpočet publikací o magii, čarodějnictví, alchymii, astrologii, primitivních obřadech, buddhismu a jiných tajemných naukách.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Lev bez nástupce Petr Zídek Za čtvrt století vlády Háfize Asada na tom Sýrie nikdy nebyla politicky a ekonomicky lépe než dnes. Když v roce 1970, dva měsíce po Násirově smrti, zorganizoval tehdy čtyřicetiletý generál letectva Asad úspěšný puč proti svým kolegům ze strany Baas, nastupoval k moci s vizí stát se novým vůdcem Arabů a učinit ze Sýrie regionální velmoc. Český voják v širém poli Robert Novotný Nedávno vypršel další půlroční mandát jednotek UNPROFOR v Chorvatsku, téměř v časové shodě se střídáním vojáků u českého praporu. Ti tu mohou nepřetržitě sloužit 6 nebo 12 měsíců, jednu nebo dvě mise. Už žádná apokalypsa Viliam Buchert Bývalý ministr obrany Spojených států Robert McNamara před několika dny šokoval Ameriku svými memoáry, v nichž válku ve Vietnamu označil za "velký a tragický omyl". Jak staré je Rakousko Johanna Possetová V roce 1995, plném padesátých jubilejí, se Rakousko ocitlo před závažnou otázkou: Jaké datum zvolit pro vzpomínkový akt? Vítězné mocnosti Západu - USA, Velká Británie a Francie - slaví bezpodmínečnou kapitulaci hitlerovského Německa, jež vstoupila v platnost 8. května.
Ekonomika
Dlouhý neplní sliby Martin Kontra Nejziskovější podnik postkomunistické Evropy opět ukázal svou sílu a odrazil bez mrknutí oka tři pokusy o útok na svůj monopol. Akciové kasino Marek Loužek Pokud se průměrný Čech vloni v létě rozhodl obětovat svůj měsíční plat a nakoupil deset akcií Elektromontážních závodů (tehdejší cena 500 Kč za kus), může si dnes spokojeně mnout ruce.
Komentáře
Od spektáklu k účinku Zbyněk Petráček Nestává se často, aby agentury v jednom dnu zaznamenaly hned tři případy teroristického útoku. Minulou středu se takový hattrick "podařil", navíc na třech, navzájem zcela odlehlých místech planety. Vyměnit brýle za mikroskop Jan Macháček Česká republika do určité míry již dokončila přechod k tržní ekonomice. Většina ekonomiky je v soukromých rukou a můžeme se pochlubit i dobrými makroekonomickými ukazateli (inflace, přebytkový rozpočet, stabilní kurz). Česko-sudetské stereotypy Bohumil Doležal V poslední době - zjevně pod dojmem nedávného prezidentova projevu, rozhodnutí Ústavního soudu ohledně prezidentských dekretů a petice Smíření '95 - se u nás doslova roztrhl pytel s články a úvahami na téma "sudetští Němci a my".
Domov
Velký den Emila Jaroše Jindřich Šídlo Jedenapadesátiletému lékaři z Hradce Králové a poslanci za ODS Emilu Jarošovi se minulý týden podařilo vstoupit do dějin. Mírové síly Czech made Jindřich Šídlo, Jaroslav Spurný Naše jednotka "modrých baretů", působící na území bývalé Jugoslávie v rámci mírových sil OSN, byla od svého vzniku chloubou českých generálů. Vedení armády ji často dávalo ostatním vojákům za vzor a považovalo ji za jakýsi předobraz českého vojska budoucnosti. Před použitím zatřepat Marek Švehla Minulou středu v půl šesté večer odstranil český Parlament poslední zbytky svého normalizačního laku. Po třech letech diskusí a dvou letech práce se poslancům podařilo schválit nový jednací řád Sněmovny, který je podrobným návodem, jak má zákonodárný sbor při své práci postupovat. Nepřátelé až za hrob Petr Hampl Ani padesát let po válce nedovolí obyvatelé jihomoravských Pohořelic, aby byly v katastru jejich obce normálně pohřbeny oběti divokého odsunu z června 1945.
Téma
Blaničtí rytíři na cestě do NATO Jaroslav Spurný Při jómkippurské válce nasadili Syřané své tankové zálohy na Golanských výšinách. Tři sta obrněnců, kterým velel bratr prezidenta Asada, se dostalo až do vzdálenosti pěti mil od mostu Benot Yacov, za kterým se otevírala volná cesta do Izraele.
Rozhovory
Dělení na pravici a levici je zastaralé, Jan Macháček V průběhu své pětidenní návštěvy Nového Zélandu se prezident Václav Havel sešel krátce také s architektem novozélandského ekonomického modelu, Sirem ROGEREM DOUGLASEM, jehož nedávno anglická královna povýšila do šlechtického stavu.
Dopisy
Dopisy Respekt
Civilizace
Tvrdím, že filozofické problémy existují Karel R. Popper Ve dvaceti letech jsem šel do učení ke stařičkému mistru uměleckého truhlářství, který se jmenoval Adalbert Pösch, a pracoval jsem u něho v letech 1922 - 1924, nedlouho po první světové válce. Vypadal přesně jako Georges Clemenceau, ale byl to velice příjemný a laskavý pán.
Literatura
Průvodce mystikou Viktor Šlajchrt V posledních letech se na našem liberalizovaném knižním trhu objevil bezpočet publikací o magii, čarodějnictví, alchymii, astrologii, primitivních obřadech, buddhismu a jiných tajemných naukách.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V Brně proběhly oslavy mezinárodního svátku Den Země. Vzhledem k současné vlně teroristických útoků po celém světě zpřísnila policie kontroly na hraničních přechodech a mezinárodním letišti Ruzyň.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte