Reklama
 
18.jpg

1995/18

Koupit vydání
17.jpg Vydání 24. 4. – 1. 5. 1995 19.jpg Vydání 9.–16. 5. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Osud jako předloha Tereza Brdečková Marguerite Durasová se narodila roku 1914 ve Vietnamu, tehdy francouzské kolonii. V patnácti měla poměr s bohatým Číňanem, který popsala v románu Milenec. Ranní smutek exhibicionistů Václav Jamek Nový román Milana Kundery Pomalost (La lenteur, vydal Gallimard v únoru 1995) konfrontuje dvě časové roviny spojené obdobným dějištěm - zámkem.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Politici, komentátoři a teroristé Tomáš Klvaňa Do 19. dubna bylo hlavní město Oklahomy významné jen vlastní nevýznamností. Předminulou středu, dvě minuty po deváté ráno, v dodávce před Federální budovou Alfreda Murryho vybuchla nálož o hmotnosti 1 800 kg a Oklahoma City se stalo místem dosud největšího teroristického útoku v dějinách Spojených států. Lidovci mezi mlýnskými kameny Robert Schuster Rakousko, pro mnohé pozorovatele politicky nudná země, se v poslední době rozhýbalo. Ne snad, že by ve Vídni hrozilo zemětřesení italského typu, ale staré jistoty už jsou ty tam. Útok na Berlín po 50 letech Maciej Szymanowski Prvního září 1939 ve tři čtvrtě na pět ráno německý křižník Schleswig-Holstein vystřelil na polskou vojenskou strážnici na Westerplatte v gdaňském přístavu. Byly to první výstřely druhé světové války. Čekání na Tenga Martin Hála V pondělí 10. dubna zemřel v Pekingu ve věku požehnaných 90 let druhý nejvlivnější muž Číny, veterán Dlouhého pochodu a jeden z tzv. "osmi nesmrtelných" pekingské gerontokracie Čchen Jün (Chen Yun).
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V žebříčku ratingové agentury Standard and Poors předstihla Česká republika Čínu a zařadila se těsně za Thajsko. Z Velkého Meziříčí se přes víkend ztratily dva patnáctitunové mosty.
Rozhovory
Nechceme, aby všechny školy byly stejné Petr Holub Ing. IVAN PILIP (32) pochází z Prahy, kde v roce 1987 absolvoval Vysokou školu ekonomickou. O pět let později se stal prvním náměstkem ministra školství Petra Piťhy, loni v květnu převzal jeho funkci; pamětníci nepamatují u nás mladšího ministra školství.
Dopisy
Dopisy Respekt
Ekonomika
Utrácet dovede každý Marcela Dolečková Když vláda schvaluje státní závěrečný účet za uplynulý rok, bývá to většinou už jen formalita: víc se už do státní kasy nevybere, méně se už neutratí. Ceny akcií se stále nehýbou Ondřej Vojtěch Ani v uplynulých čtrnácti dnech se investoři na pražské burze nedočkali kýženého oživení. Ceny většiny akcií stojí prakticky na místě. V průběhu dubna došlo jen k zanedbatelné změně - poklesu o 1,7 %.
Téma
Havel v Pacifiku Jan Macháček Před třemi týdny se český prezident Václav Havel vrátil ze své dosud nejdelší zahraniční cesty, při níž navštívil Austrálii, Nový Zéland, Filipíny a Singapur. Do této oblasti zavítal představitel našeho státu vůbec poprvé v historii.
Civilizace
Svět viděný z Asie Jan Macháček Jméno řadovému českému čtenáři většinou asi mnoho neřekne, ale měl by si je pomalu začít pamatovat: Lee Kuan Yew. Člověk, jehož pohled na svět si začíná osvojovat nejméně pětina lidstva.
Domov
Vláda rozbila další iluzi atomu Hana Čápová Pátého dubna se televizní diváci dozvěděli, že se zhruba o devět měsíců opozdí start jaderné elektrárny Temelín. Proti očekávání jim to však z obrazovky neřekl nikdo z Českých energetických závodů, ale ředitel Škody Praha. Jak udělat z vrahů lidi Jan Brabec V roce 1992 šokoval veřejnost případ ojedinělý svou chladnokrevností a brutalitou: šestnáctiletý Lukáš Pomahač si u svých dvou kamarádů, stejně starého Jana Dlabala a o rok mladšího Štěpána Nováka, objednal vraždu svých rodičů. Vyšetřování skončilo, zapomeňte Marek Švehla Je jen otázkou času, kdy fenomén terorismu zavítá i k nám, tvrdí čeští zpravodajští odborníci v reakci na poslední sérii teroristických útoků v Japonsku a USA. Portmonka „bílé mafie” Petr Holub, Petr Hampl Minulý čtvrtek proběhlo jednání "generálního štábu" našeho zdravotnictví. Premiér Václav Klaus, ministr Luděk Rubáš a prezident České lékařské komory Bohuslav Svoboda hledali strategii, jak zastavit rostoucí zadluženost zdravotnického resortu.
Komentáře
Vítězství ve stínu velkých oslav Milan Drápala České země zažily ve dvacátém století šestkrát změnu politického režimu. Pouze začátek a konec nacistického panství byl však rámován výstřely a mrtvými. Církev sobě Richard Štencl Otázka, jak financovat církve, se na první pohled zdá být otázkou technickou, případně politickou. Představitelé církví vyjádřili nedávno nesouhlas s vládní myšlenkou tzv. církevních bonů a požadovali daňové asignace. Kdo, když ne my, konzervativci Viktor Šlajchrt, Zbyněk Petráček Zkusme si představit následující situaci. Parlament rozhodne, že automobily mohou jezdit jen po komunikacích, důsledně oddělených od ulic, které používají cyklisté a pěší odpůrci olova či oxidů dusíku ve vzduchu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte