Reklama
 
19.jpg

1995/19

Koupit vydání
18.jpg Vydání 2.–9. 5. 1995 20.jpg Vydání 15.–22. 5. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Hledání našeho času Tereza Brdečková Jedním z nejúspěšnějších pořadů ČT 2 je seriál Karla Čáslavského Hledání ztraceného času, sestavený ze starých dokumentárních záběrů. Archivní materiály jsou magicky přitažlivé. Poslední odbočka na Brooklyn Viktor Šlajchrt Hubert Selby
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Slabý důkaz pro Clintona Dimitrij Běloševský Těsně před rusko-americkým summitem v Moskvě potřeboval Boris Jelcin ukázat maximální snahu o politické řešení války v Čečensku. Je jasné proč. Pokud chtěl s Clintonem hovořit o ruském modelu bezpečnosti pro Evropu, musel poskytnout důkaz, že samo Rusko ji neohrozí. Mrtvý ze Seiny Jaroslav Formánek Prvního května těsně před polednem, podle policejního protokolu v 11:50, šel po nábřeží Seiny blízko Louvru, tedy v samém centru Paříže, devětadvacetiletý Marokánec Brahim Bouarram na schůzku s přítelkyní. Velká lež úplné pravdy Jefim Fištejn Pře o smysl nejnovějších národních dějin lomcuje Německem a není bez zajímavosti a poučného merita pro nás. Popud zavdala výzva "8. květen 1945 - Proti zapomnění". Zde je úplný text výzvy:V zásadě zůstává 8. květen 1945 pro každého z nás nejtragičtějším a nejproblematičtějším paradoxem. Proč asi? Za kulturní autonomii Maciej Szymanowski Už více než týden se v celé Evropě znovu mluví o maďarské menšině na Slovensku. Mluví se o ní i na Slovensku samém, kde probíhá téměř celonárodní diskuse o tom, zda tzv. základní smlouva mezi Bratislavou a Budapeští, jež byla nedávno po bezmála čtyřech letech vyjednávání podepsána, má obsahovat bod odvolávající se na rezoluci Rady Evropy č. 1201.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Přes hustý déšť se na Valpružinu noc rozhořely po kopcích ohně čarodějnic. Prezident Václav Havel jednal v lánském zámku se svým německým protějškem Romanem Herzogem. Začaly oslavy padesátého výročí konce druhé světové války.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Domov
Amerika varuje před českými piráty Martin Kontra Týden předtím, než se v tuzemských médiích objevily výtky amerických kongresmanů k průběhu restituce židovského majetku, dostala Česká republika z USA ještě jedno napomenutí. Spojené státy si posteskly, že je naše byrokracie svou neschopností ochránit autorská práva výrobců z USA připravuje ročně o více než 200 milionů dolarů. Případ Pithart-Král se vyjasňuje Martin Kontra Nejdelší (a nejlépe zdokumentovaný) korupční skandál polistopadových Čech se konečně blíží k rozuzlení. Aféra Pithart-Král vstoupila minulý čtvrtek do svého pátého kola a zdá se, že do měsíce by měl být vynesen rozsudek. Příští týdny tedy nebudou pro bývalého ředitele Agrobanky ing. Jana Krále příliš klidné. Diagnóza: intenzivní zákrok Jindřich Šídlo Dva Němci a jeden Čech nepřežili vloni na podzim setkání s příslušníky české policie. Nešlo o žádné gangstery - všichni zahynuli kvůli v podstatě banálním dopravním přestupkům. Jejich smrt přirozeně vyvolala velký rozruch a vzhledem k cizí státní příslušnosti dvou obětí vzbudily metody naší policie mezinárodní pozornost. Policie dodnes nevyplatila slíbený půlmilion korun za pomoc v pátrání po Picassových obrazech Jaroslav Spurný Muž, který před čtyřmi roky přivedl policii na stopu zlodějů obrazů Pabla Picassa, dostal letos konečně odměnu. Není však spokojen: místo slíbeného půl milionu totiž obdržel pouhých pět tisíc. Celá odměna vypsaná firmou Pinkerton leží přitom už od srpna 1991 na kontě Ministerstva vnitra.
Rozhovory
Když člověk dělá víc, než musí Zbyněk Petráček Historik doc. PhDr. TOMÁŠ PASÁK, CSc. (*1933) se zabývá našimi moderními dějinami, především érou okupace v letech 1939-45. Věnuje se zejména problémům kolaborace a osobnostem Emila Háchy a Aloise Eliáše.
Civilizace
Největší konflikt v dějinách Jaroslav Hrbek Druhá světová válka začala 1.9.1939 německým útokem na Polsko (bez vyhlášení války); o dva dny později vypověděly Německu válku Velká Británie (VB) a Francie. Polské tažení Wehrmachtu mělo bleskový průběh - už po týdnu bylo rozhodnuto.
Literatura
Poslední odbočka na Brooklyn Viktor Šlajchrt Hubert Selby
Téma
Mír na čestné slovo Zdeněk Vašíček Guinessova kniha rekordů zaznamená letos další - padesát let míru v Evropě bez mírové smlouvy. Mír budou uzavírat, zdá se, až děti a vnuci bojovníků.Skutečně, vítězné mocnosti se sice po válce dokázaly srovnat s německými spojenci, nikoli s Německem samotným.
Ekonomika
Varovný signál Marcela Dolečková V prvním čtvrtletí letošního roku bylo dovezeno do České republiky zboží zhruba za 120 miliard korun. Vývoz za stejné období činil jen 102 miliardy. Rozdíl mezi dovozem a vývozem tak dosáhl 18 miliard, což je více než za celý loňský rok (v roce 1994 bylo pasivum "jen" 12 miliard). Falešná modla HDP Marek Loužek V České republice se letos očekává 3,5 % růst hrubého domácího produktu. Slušné. Jižní Korea vloni zaznamenala šestiprocentní nárůst HDP. Velmi dobré. Komunistická Čína již po několik let deklaruje více než desetiprocentní přírůstky národního důchodu.
Komentáře
Bronx na český způsob Petr Holub O vyhlídkách českých měst se dá říct jenom tolik, že to nebudou mít v příštích desetiletích lehké. Po letech socialistického hospodaření se totiž probudily do nevlídné reality s rozbitými vozovkami a shnilými vodovody, v centrech se rozpadají sto let staré domy a na okrajích trčí ohromná a nevlídná sídliště. Co s tím? Černá díra poválečných jistot Bohumil Doležal Když Češi hovoří o tom, že nelze problematizovat "výsledky druhé světové války", vzbuzuje to v nezaujatém posluchači zmatek: k těmto výsledkům přece patřily věci, které už dávno zproblematizovány byly, jako rozdělení Německa nebo včlenění řady středoevropských zemí do sféry ruského vlivu. Posun, nebo lavina Filip Tesař První vlaštovkou letošní válečné sezony byly granáty vypálené na dubrovnické letiště. V minulých dnech pak věci dostaly spád: chorvatská armáda během několika hodin "vyčistila" části západní Slavonie, obsazené Srby. Z raketodromu Petrinja vyletěly rakety, zaměřené na Záhřeb sice už před pěti lety, ale dosud nečinně dřímající. Made in Národní galerie Marie Bergmannová Zdánlivě nudná věc, jakou je transformace některých institucí socialistického státu ve veřejný sektor demokratické společnosti, je ve skutečnosti natolik dramatická, že pravidelně poskytuje materiál novinářskému hledání senzací. Stěží lze nalézt jiný rozumný důvod, proč se komplikované vnitřní problémy Národní galerie opět minulý týden dostaly do středu zájmu většiny českých médií.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte