Reklama
 
20.jpg

1995/20

Koupit vydání
19.jpg Vydání 9.–16. 5. 1995 21.jpg Vydání 22.–29. 5. 1995
Kultura
Pro potěchu Tereza Brdečková Kulturní přehled pro tento týden. Skoro jako Eastwood Tereza Brdečková Fotograf Ondřej snímá ze sportovního letadla povltavskou krajinu. Jednoho rána fotografuje zahradu na Orlíku s končícím večírkem a zdá se mu, že tam došlo k vraždě. Krátce nato ho kontaktuje Valtr, prezident velké společnosti, a snaží se od něj získat negativ. Koncertní guláš Petar Zapletal V roce 1862 napsal Bedřich Smetana do časopisu Slavoj článek O našich koncertech. Vyložil v něm svou představu pravidelného koncertního provozu v Praze. O rok později ji pak sám začal realizovat.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Kolik váží důvěra Peter Schutz Na ústředním dvorci slovenské politiky, kde lze zpravidla shlédnout její divácky nejpřitažlivější "kusy", tedy na půdě Národní rady, se v pátek 5. května odehrálo zatím finále "souboje gigantů" - vládní koalice versus prezident republiky. Změna po francouzsku Jaroslav Formánek První květnovou neděli byl zvolen pátým prezidentem páté francouzské republiky Jacques Chirac, muž, který se nikdy netajil, že právě tento úřad je jeho celoživotním cílem. Nyní se jeho sen se naplnil a ve středu 17. května v Elysejském paláci oficiálně vystřídá Francoise Mitterranda. Když jde o velké peníze Alžběta Hévrová V Íránu sice prýští černé zlato, ale zároveň panuje bída, strach a nenávist. Roční míra inflace překračuje 40 % a nezaměstnanost nabyla dosud nepoznaných rozměrů. I život zešedivěl. Radosti je málo, ženy spěchají ulicemi zahalené do černých čadorů od hlavy k patě.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Pumovým atentátem na majitele firmy Romiko vypukla ve Zlíně válka ropných gangů. Poblíž Českých Budějovic se sešli harmonikáři z Čech, Moravy a Bavorska. Meryl Streepová přislíbila účast na pražském filmovém festivalu Zlatý Golem.
Civilizace
Po runách přišly ruiny Tomáš Kafka V souvislosti se vzpomínáním na válku se v Německu už před lety zahnízdilo etické dilema: do jaké "řeči" tyto vzpomínky na hranici pietního mlčení formálně přenést? Obecně jde o promítání demokratických skrupulí do doby všelijaké, jen ne demokratické.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Domov
Hledá se dobrý účetní Marek Švehla Jen půlka odevzdaných a všechny špatně. Taková je bilance nejdůležitější povinnosti, kterou mají jedenkrát ročně všechny zdejší politické strany. Za pravidelný přísun finančních prostředků z daní občanů od nich stát vyžaduje poměrně snadný domácí úkol - sepsat do prvního dubna výroční zprávu, z níž by se veřejnost dověděla, kolik jednotlivé partaje loni utratily a kde ke svým penězům přišly. Pozor, mafie Jaroslav Spurný Naše podsvětí ovládly cizí gangy. Obchod s drogami, kradenými auty, prostituce, pašování uranu a zbraní se dostalo do rukou zahraniční mafie. Čeští zločinci v konkurenci prohrávají: na příčkách organizovaného polosvěta zaujali nejnižší místa a svým silnějším kolegům z ciziny dnes zajišťují jen něco jako "servis". Kolikrát Václav Klaus poruší zákon Tomáš Němeček Nadační zákon, který minulou středu navrhl kabinet, je tak přísný, že mu nejméně ve dvou bodech nedokáže vyhovět ani soukromá nadace éra Klause. Vláda pojmenovala tuzemské extremisty Jaroslav Spurný Po půlroční hysterii nastal klid: vláda schválila seznam tuzemských extremistických organizací. Stalo se tak minulý týden v rámci kabinetní debaty nad materiálem Ministerstva vnitra.
Komentáře
Dráždivá svůdnost zákazů Jan Macháček V posledních týdnech u nás došlo k několika případům, které spolu na první pohled souvisí jen nepřímo. Soud vynesl podmíněný rozsudek nad členy bývalé hudební skupiny Braník za šíření rasistických textů. Summit v čase postmoderny Zbyněk Petráček Ačkoliv televize NOVA počátkem dubna odhalila, že prezidenti Jelcin a Clinton mají na své moskevské schůzce podepsat novou tajnou dohodu o rozdělení světa, ve skutečnosti se 10. května nic převratného nestalo. Co s dědictvím de Gaulla Petr Zídek Vítězstvím Jacquese Chiraka v prezidentských volbách získala francouzská pravice po 14 letech znovu svrchovanou moc v zemi. Její návrat započal už přede dvěma lety triumfem ve volbách parlamentních, ale teprve nyní získala suverenitu ve dvou doménách, které jsou podle ústavy páté republiky hájemstvím prezidenta - v zahraniční politice a obraně.
Ekonomika
Báječný svět bez konkurence Petr Hampl Rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která škrtem pera zrušila čtvrtinu pražských rozhlasových stanic, nevyvolalo žádnou zvláštní pozornost. Deníky přinesly stručnou informaci, postižení příliš neprotestují, neozvalo se ani Bělehrádkovo protimonopolní ministerstvo. Stát se už může cokoliv Ondřej Vojtěch Poslední burzovní seance opět prohloubily pesimismus makléřů. Minulé úterý zaznamenaly nejdůležitější akcie další pokles, což způsobilo pád oficiálního burzovního indexu (PX 50) pod jeho minimální hodnotu za uplynulé dva kalendářní roky.
Téma
Cesta do otlučeného Disneylandu Jindřich Šídlo, Jan Brabec Na konci osmdesátých let se v Československu vyprávěl tento vtip: "Víte, kde končí přestavba a začíná ráj? V Rozvadově!"
Rozhovory
Svoboda je dar od Boha Jan Macháček V příštím týdnu navštíví Prahu, Olomouc a další místa v ČR manilský metropolitní kardinál JAIME L. KARDINÁL SIN (67). Kardinál Sin (na snímku s prezidentem V. Havlem, s nímž se setkal během jeho nedávné návštěvy Filipín) patří k předním současným katolickým duchovním; uvažuje se o něm dokonce jako o možném kandidátovi na papeže.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte