Reklama
 
21.jpg

1995/21

Koupit vydání
20.jpg Vydání 15.–22. 5. 1995 22.jpg Vydání 29. 5. – 5. 6. 1995
Zahraničí
Oprava Respekt Oprava textu k článku z čísla 20/1995. Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních údálostí. Willy Claes u výslechu Emílie Harantová Se jménem belgického politika Willyho Claese se donedávna pojily pouze superlativy: tento socialista, který působil na různých úrovních v mnoha belgických kabinetech, byl považován za silnou politickou osobnost s mimořádnými diplomatickými schopnostmi. FDP aneb óda na škodolibost Vladimír Rajdl Jedno okřídlené německé úsloví praví, že největší libostí je škodolibost. Na toto téma by již mohli po řadu měsíců zpívat ódy němečtí "organizovaní" liberálové alias FDP. Od apatie k neklidu Dimitrij Běloševský Minulou neděli v Bělorusku proběhly parlamentní volby. Skončily naprostým fiaskem, neboť z 260 poslanců bylo zvoleno pouhých 17. (Další kolo má následovat 28. května.) Větší význam než samotné volby však mělo paralelní referendum. Kdo má více nepřátel Maciej Szymanowski Za necelého půl roku proběhnou v Polsku prezidentské volby. Nemají a pravděpodobně do poslední chvíle nebudou mít jednoznačného favorita. Už dnes je však jisté, že jejich výsledek přinese definitivní odpověď na otázku, jaké budou další osudy politických a hospodářských změn započatých v roce 1989.
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Kořeny knižních nesvárů Viktor Šlajchrt Sen o tom, že bude v Praze uspořádán mezinárodní knižní veletrh, chovala oficiální nakladatelství normalizační éry po celá desetiletí. Poselství středověku Milena Bartlová Představte si, že žijete ve světě, kde je technicky možné jen slabě svítit, takže po setmění můžete jen stěží něco dělat nebo číst. Noční tma je stejně hluboká ve městě i mimo něj.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Před třetí vlnou privatizace Jan Macháček Ačkoli statistický úřad před týdnem vydal zprávu, podle níž naše průmyslová výroba letos roste tempem asijských tygrů, nic to nemění na skutečnosti, že akcie na burze i v RM-Systému dosahují každý týden svého historického minima.
Rozhovory
Myslím, že jsem svéráznej Eva Lorencová-Mravcová JAKUB ŠPALEK (*1968 v Brně) vystudoval na pražské Divadelní fakultě herectví; během studia také režíroval a jeho režie překvapily neobyčejnou zralostí. Ze školního divadla DAMU vznikl v roce 1990 nezávislý spolek Kašpar, který od počátku představuje jeden z nejvýraznějších divadelních souborů v Praze.
Ekonomika
Kde brát a nekrást Karel Machala Daně a smrt jsou prý jediné dvě věci, kterým se nelze vyhnout. Zatímco smrt s rozvojem civilizace přichází v průměru stále později, výše daní, zejména v posledním století, ve světě neustále rostla. Zapomeňte na chudé okresy Petr Hampl Evropská unie dotuje ve svých členských státech oblasti, které prokážou ekonomické potíže. Také česká vláda má svůj program, jak pomoci nejchudším regionům.
Domov
Předsedou vlády v roce 2015 Jindřich Šídlo Karel Březina je prozatím znám jen velmi pečlivým čtenářům denního tisku. Jméno tohoto dvaadvacetiletého studenta ekonomie mohli před měsícem zaregistrovat mezi kandidáty na funkci místopředsedy české sociální demokracie. Politici hledají byt Martin Kontra Zdá se, že několika stovkám tisíců českých občanů, kteří už léta bez úspěchu čekají na vlastní byt, svitla nová naděje. Stačí, stanou-li se poslancem nebo jinak veřejně "významnou osobností", sepíší si krátkou žádost a může začít stěhování. Souboj zbrojních firem Jaroslav Spurný Sto dvacet miliard korun, které míní armáda investovat v následujících deseti letech do modernizace výzbroje, představuje pro řadu tuzemských i zahraničních firem lákavý koláč. Nenahraditelný muž Josef Kredba Jindřich Šídlo Ačkoli by si ještě před dvěma měsíci vsadil na další úřední kariéru Josefa Kredby jen málokdo, neuvěřitelné se stalo skutkem: všemi odepisovaný pražský státní zástupce je stále ve funkci.
Civilizace
První zpráva o zdraví světa Vladimír Albrecht Světová zdravotnická organizace (WHO) koná každoročně v ženevském Paláci národů svou valnou hromadu, Světové zdravotnické shromáždění. Letošní shromáždění, které skončilo své jednání před týdnem, bylo už 48. od založení WHO (r. 1948) a zúčastnilo se ho 189 delegací členských států. Mezi nimi i Česká republika, která byla přijata v lednu 1993 jako 182. členský stát; Československo patřilo mezi 53 zakládajících států WHO.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Rychlostí deset centimetrů denně se začal na Ústí nad Labem sesouvat kamenný masiv Čertovka. Prudké deště zaplavily halu pražského Wilsonova nádraží. <B>Přitvrdíme. Je nutno skončit s českým falšováním dějin, vymýváním mozků a snahou o totální čechizaci našeho státu</B>, prohlásil na mítinku v Brně předseda Moravské národní strany Ivan Dřímal.
Komentáře
Obyčejné vydírání Jan Macháček Začátkem minulého týdne pronikla na titulní strany některých deníků (především Rudého práva) pesimistická a varující prohlášení šéfů několika průmyslových podniků na téma exportní možnosti naší ekonomiky. Současně silně zazněla i kritika hospodářské politiky vlády. Bílý baseball Jindřich Šídlo, Vladimír Mlynář Tibora Berkyho k smrti. Případ otřásl i výkonnou mocí. Dokonce natolik, že hned tři dny po události holocoustu a vyzýval tuzemské bělochy k rasové toleranci, uspořádala ve Žďáru nad Sázavou čtyřčlenná bojůvka skinheads klasický pogrom. Náměstek Boží, nebo neomylný monarcha Richard Štencl Současný papežův pobyt u nás ho na několik dní proměnil v tuzemskou mediální hvězdu první velikosti. Okázalou významnost této události potvrzují nejen média: papeže přijímají nejvyšší politické celebrity, nadšeně ho vítají statisícové davy, a dokonce vzbuzuje polemické vášně - mnozí se rozhořčují nad tím, koho že to přispěchal svatořečit.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte