Oprava textu k článku z čísla 20/1995.
Krátký přehled zahraničních údálostí.
Se jménem belgického politika Willyho Claese se donedávna pojily pouze superlativy: tento socialista, který působil na různých úrovních v mnoha belgických kabinetech, byl považován za silnou politickou osobnost s mimořádnými diplomatickými schopnostmi.
Jedno okřídlené německé úsloví praví, že největší libostí je škodolibost. Na toto téma by již mohli po řadu měsíců zpívat ódy němečtí "organizovaní" liberálové alias FDP.
Minulou neděli v Bělorusku proběhly parlamentní volby. Skončily naprostým fiaskem, neboť z 260 poslanců bylo zvoleno pouhých 17. (Další kolo má následovat 28. května.) Větší význam než samotné volby však mělo paralelní referendum.
Za necelého půl roku proběhnou v Polsku prezidentské volby. Nemají a pravděpodobně do poslední chvíle nebudou mít jednoznačného favorita. Už dnes je však jisté, že jejich výsledek přinese definitivní odpověď na otázku, jaké budou další osudy politických a hospodářských změn započatých v roce 1989.
Kulturní přehled pro tento týden.
Sen o tom, že bude v Praze uspořádán mezinárodní knižní veletrh, chovala oficiální nakladatelství normalizační éry po celá desetiletí.
Představte si, že žijete ve světě, kde je technicky možné jen slabě svítit, takže po setmění můžete jen stěží něco dělat nebo číst. Noční tma je stejně hluboká ve městě i mimo něj.
Daně a smrt jsou prý jediné dvě věci, kterým se nelze vyhnout. Zatímco smrt s rozvojem civilizace přichází v průměru stále později, výše daní, zejména v posledním století, ve světě neustále rostla.
Evropská unie dotuje ve svých členských státech oblasti, které prokážou ekonomické potíže. Také česká vláda má svůj program, jak pomoci nejchudším regionům.
Karel Březina je prozatím znám jen velmi pečlivým čtenářům denního tisku. Jméno tohoto dvaadvacetiletého studenta ekonomie mohli před měsícem zaregistrovat mezi kandidáty na funkci místopředsedy české sociální demokracie.
Zdá se, že několika stovkám tisíců českých občanů, kteří už léta bez úspěchu čekají na vlastní byt, svitla nová naděje. Stačí, stanou-li se poslancem nebo jinak veřejně "významnou osobností", sepíší si krátkou žádost a může začít stěhování.
Sto dvacet miliard korun, které míní armáda investovat v následujících deseti letech do modernizace výzbroje, představuje pro řadu tuzemských i zahraničních firem lákavý koláč.
Ačkoli by si ještě před dvěma měsíci vsadil na další úřední kariéru Josefa Kredby jen málokdo, neuvěřitelné se stalo skutkem: všemi odepisovaný pražský státní zástupce je stále ve funkci.
Začátkem minulého týdne pronikla na titulní strany některých deníků (především Rudého práva) pesimistická a varující prohlášení šéfů několika průmyslových podniků na téma exportní možnosti naší ekonomiky. Současně silně zazněla i kritika hospodářské politiky vlády.
Tibora Berkyho k smrti. Případ otřásl i výkonnou mocí. Dokonce natolik, že hned tři dny po události holocoustu a vyzýval tuzemské bělochy k rasové toleranci, uspořádala ve Žďáru nad Sázavou čtyřčlenná bojůvka skinheads klasický pogrom.
Současný papežův pobyt u nás ho na několik dní proměnil v tuzemskou mediální hvězdu první velikosti. Okázalou významnost této události potvrzují nejen média: papeže přijímají nejvyšší politické celebrity, nadšeně ho vítají statisícové davy, a dokonce vzbuzuje polemické vášně - mnozí se rozhořčují nad tím, koho že to přispěchal svatořečit.