Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Domov

Souboj zbrojních firem

Sto dvacet miliard korun, které míní armáda investovat v následujících deseti letech do modernizace výzbroje, představuje pro řadu tuzemských i zahraničních firem lákavý koláč.

Sto dvacet miliard korun, které míní armáda investovat v následujících deseti letech do modernizace výzbroje, představuje pro řadu tuzemských i zahraničních firem lákavý koláč. Prakticky okamžitě po zveřejnění plánu Ministerstva obrany (loni v prosinci), který zmíněnou investici slibuje, se rozjely závody, jaký kus si kdo ukrojí. Havlova slova o útlumu zbrojní výroby z roku 1990 jsou zapomenuta a zástupci zbrojních firem mluví o pohádkovém vzestupu produkce. Česká armáda snažící se o vstup do NATO potřebuje moderní zbraně a vybavení. Mezi nejdůležitější požadavky vojska lze zahrnout tanky, letadla a počítače.Z nich je prozatím rozhodnuto o komputerech: dovezou se z USA. Dodávka dalších dvou položek, představující zhruba dvaačtyřicet miliard korun, není dosud přiklepnuta. Minulý pátek začalo ministerstvo „rozlepovat“ obálky s nabídkami firem, které by pro české vojsko chtěly modernizovat ruský tank T 72. A do dvou týdnů by se měl branný a bezpečnostní výbor Parlamentu začít zabývat možností modernizace ruského letounu Mig 21. Poslanci jsou zatím proti.

T 72: čtrnáct zájemců

Počátkem letošního února vyzvalo Ministerstvo obrany sedm zájemců o modernizaci tanku T 72, aby do konce dubna vypracovali své návrhy. Soutěž byla rozdělena do šesti kategorií (od úprav a změn motoru či převodovky až po optiku a elektronické součásti). Teoreticky je tedy možné, že se na jednotlivých částech tanku bude podílet šest výrobců, a mezi zbrojaři se počítá za jisté,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].