Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Pojišťovna chce lékařům přistřihnout křídla

V polovině května by se na schůzce představitelů Všeobecné zdravotní pojišťovny s úředníky Ministerstva zdravotnictví měl začít řešit čím dál naléhavější problém: lehkost, s jakou zdejší doktoři předepisují velmi drahé léky.

V polovině května by se na schůzce představitelů Všeobecné zdravotní pojišťovny s úředníky Ministerstva zdravotnictví měl začít řešit čím dál naléhavější problém: lehkost, s jakou zdejší doktoři předepisují velmi drahé léky. K tomu mají pomoci pravidla, která je při psaní receptů udrží při zemi. Zástupci pojišťovny by na květnové schůzce rádi prosadili sankce za jejich porušování.Dramaticky vyhlížející aktivita má přinejmenším jeden dobrý důvod: od roku 1992 se výdaje za léčiva zdvojnásobily a dnes představují plnou čtvrtinu ročních výdajů na zdravotnictví - 21 miliard korun. (Mimochodem - zhruba stejné peníze představuje například roční rozpočet Ministerstva vnitra nebo obrany.) Každý občan českých zemí - včetně nemluvňat - snědl vloni léky za téměř dva tisíce korun, což znamená, že jsme již v tomto směru v přepočtu na dolary předstihli například Švédsko, Dánsko a Norsko.

Kde je zakopán pes

I když léky stojí tuto společnost veliké peníze, veřejnost proti tomu neprotestuje. Je to pochopitelné - zmíněné vysoké částky samozřejmě neplatíme „na dřevo“. Přímo z vlastní kapsy vydávají občané za volně prodejné preparáty pouze o něco méně než šestinu peněz, které se kolem léků točí. Zbytek je hrazen ze zdravotního pojištění - a právě zde leží jádro problému. Lékaři samozřejmě bojují o pacienty a předepisují jim co nejlepší a nejdražší léky. Nemocní se nemají proč bránit, protože peníze za ně zaplatí pojišťovna. Drahý lék je ale výhodný i pro lékárníka:…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].