Norští diplomaté v Moskvě stěží věřili svým uším. Po nespočtu pokusů dostat ministra zahraničí věcí Kozyreva na oficiální návštěvu do Norska přišla koncem července nečekaná odezva: ministr by samozřejmě mohl přijet, ale nelíbila by se Oslu spíš návštěva prezidenta Jelcina? Odpověď na otázku velkého souseda nemohla být ovšem jiná než kladná.Zatímco tisk v okurkové sezóně připomněl minulou návštěvu Borise Nikolajeviče v Norsku, kdy Jelcin - ještě ne jako prezident - vystupoval poněkud podroušen, vláda ustavila zvláštní výbor, který měl zajistit, aby nadcházející návštěva byla co nejplodnější. Avšak jak známo, zdravotní problémy vyřadily prezidenta ze hry, a vláda Norského království se teď může jen modlit, aby Jelcinova fyzička před příštím pokusem o návštěvu, tentokrát v listopadu, neselhala. Je zbytečné dodávat, že o náměty pro jednání není nouze.

Nejde jen o čáru

Vztah mezi Norskem a Ruskem je historií sousedství, jež časem ochladlo. Ale tak tomu nebylo vždy. Na rozdíl od Švédů - a nemluvě o Finech - Norové nikdy s Rusy neválčili. Naopak, až do roku 1917, kdy bolševici zavřeli hranice, probíhal mezi severním Norskem a Ruskem živý obchod. V roce 1944 byl severonorský kraj Finnmark, který němečtí okupanti srovnali se zemí, osvobozen Rudou armádou - a ta se bez okolků stáhla, když bylo vše hotovo.Po válce považovali vládnoucí sociální demokraté za hlavní těžiště své zahraniční politiky OSN a představa Norska jako „mostu“ mezi Východem a Západem byla…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte