Známý anglický etnograf Colin Turnbull, který prožil polovinu svého života na různých amerických univerzitách a zbytek v divočině, se koncem 60. let začal zabývat výzkumem malých izolovaných lovecko-sběračských kmenů v Africe, přičemž největší pozornost soustředil na kmen Iků ve východoafrickém Riftovém údolí. V té době se antropologie snažila především objevit základní principy sociální organizace a podobné společnosti byly pro tento typ výzkumu ideální. Ke svému překvapení se Turnbull u Iků ocitl nikoli v nějakém mizejícím přírodním ráji jako většina jeho kolegů jinde, ale uprostřed společnosti ve stavu úplného rozkladu, již navíc paradoxně poslední ránu zasadilo neočekávané období blahobytu. Po dvou letech pozorování vydal pak svou závažnou knihu Lidé z hor a od té doby se každá čtenářská generace musí po svém vyrovnat s její překvapivou základní tezí: trendy společenského vývoje, které pozoroval u - dnes již vymřelého - kmene Iků, jsou v lecčems analogické trendům v současné západní civilizaci, k níž se obrací.

Nezbytnost

Etnografická pozorování nenarušených loveckých společností podávají v podstatě stejnou zprávu z celého světa. Většina lovců jsou i sběrači, a tak jsou závislí jak na zvěři, tak i na zelené potravě. Obojí se snadno vyčerpá, a v důsledku toho lovec tráví svůj život na přesně stanovené trase, určené zráním plodin a tahy zvěře. Neovládá přírodu, ale žije podle jejích rytmů. Zatímco zemědělci uvažují v časovém rozmezí jedné…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte