Zavřít za ostnatý drát tisíce lidí nejrůznějšího věku, postavení, původu, jazyka, kultury a mravů a podřídit je uniformnímu, kontrolovatelnému způsobu života, ve kterém všichni žijí za stejných podmínek, jež zdaleka nevyhovují jejich potřebám: nelze si představit krutější laboratoř pro zkoumání toho, co je v chování živočicha-člověka, přinuceného bojovat o holý život, vrozeného a co získal zkušeností.Nepřikláníme se k tomu nejjednoduššímu a nejsnazšímu závěru, který se nabízí, totiž, že jakmile se člověk octne mimo struktury civilizovaného světa, stane se zgruntu krutým, sobeckým a tupým, a že häftling je tedy jenom člověk bez zábran. Podle našeho mínění nelze vyvodit jiný závěr než ten, že nesnesitelný tlak, způsobený nedostatkem a fyzickým utrpením, nutně umrtví řadu návyků a sociálních instinktů.

Zachránění a potopení

Je tu však něco, co si zaslouží pozornost: ukazuje se, že existují dvě zvlášť zřetelně odlišné kategorie lidí, zachránění a potopení. Další protipóly (dobří a zlí, moudří a pošetilí, zbabělí a odvážní, nešťastní a šťastní) jsou méně zřetelné, zdají se být spíše vykonstruované a hlavně se mezi ně vkrádají častější a složitější mezistupně.Takovéto dělení je v běžném životě mnohem méně zřetelné; tam se totiž nestává, aby člověk ztroskotal, protože obvykle nebývá sám a při svých pádech a vzestupech je vázán na osud svých bližních. Jen vzácně se někdo nad očekávání nedostižně vyšvihne, nebo zas naopak klesá od neúspěchu k neúspěchu…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte