V posledních týdnech zaplňují ekonomické stránky novin starostlivé úvahy o zpomalení růstu českého vývozu, obvykle spojené s varováním, že dovoz - a hlavně dovoz „neužitečného“ spotřebního zboží - roste zase příliš rychle. Objevují se i návrhy, jak tento nepoměr řešit. Například sociální demokraté doporučují obchodní přirážku, mluví se i o vyšších clech a masivní státní podpoře exportu. Levicový tisk útočí na ministry, že připouštějí nadvládu zahraničního zboží: například Rudé právo upozorňuje na to, že v Parlamentu je k dostání pouze čokoláda Milka, v některých obchodech jenom zmrzlina Schöller. Jsou opravdu důvody k znepokojení? Podívejme se nejprve na některé předpovědi a některé statistické údaje.

Co může liberální vláda

Liberálně orientovaného ekonoma schodek obchodní bilance jako takový příliš nezajímá. Aktivem či pasivem obchodní bilance nelze přece měřit úspěšnost žádné ekonomiky ani úspěšnost reformy. Na světě je celá řada zemí, kde značný propad obchodní bilance vyvažují buď příjmy ze služeb (především pak turistického ruchu), nebo příliv kapitálu. USA například již téměř dvacet let dovážejí výrazně více zboží a výrobků, než jsou schopny vyvézt. Tento schodek ale vyrovnává příliv kapitálu a export poradenských, právních a finančních služeb. Podobně je tomu v sousedním Rakousku. Schodek ze zahraničního obchodu je vyvažován značnými příjmy právě z turistického ruchu. Nikdo nebije na poplach, nikdo není znepokojen. Běžný účet, který eviduje…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte