Hácha ctil ústavu

Dovolil bych si Vás upozornit na poměrně zásadní, až „bolševický“ omyl pana Richarda Štencla v článku Ortmanova služba demokracii (Respekt 1/95). V pasáži, věnované „neúctě“ k naší prvorepublikové ústavě, je uvedena formulace, že prezident Hácha podepsal pozvání německých protektorů, ačkoliv na to neměl žádné právo. Z toho logicky by mělo vyplynout, že to byl vrchol pohrádní ústavou.Pan Štencl zřejmě „přehlédl“ v polistopadovém období hojně publikované materiály, které tento moment v našich dějinách zevrubně osvětlují. Pan Hácha byl v nich představen jako mimořádně schopný právník, který na sebe vzal tragický úděl prezidentovat státu, který námi neobyčejně přeceňovaný dr. Beneš přivedl do slepé uličky. V kritickém okamžiku byl (dr. Hácha) nejhrubším nátlakem donucen podepsat zmíněný dokument; jako dokonale vzdělaný právník s vrcholnou úctou k zákonům věděl, že jeho podpis nemá vůbec žádnou platnost. Podepsal právě proto, aby tímto svým „ryze právnickým“ způsobem dal světu najevo, jaké bezpráví se zde děje. Protest to byl tak specifický, že nám, kteří jsme půl století žili v ovzduší pohrdání zákony, jeho pravý smysl uniká. To je ovšem svědectví o mravní zkáze naší, nikoli dr. Háchy.

Josef Jarolím

Zkusil jste být agentem?

Spěchám Vám napsat hned po přečtení Vašeho článku

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte