Prezident Polské republiky Lech Walesa poskytl několik dní před svou oficiální návštěvou České republiky rozhovor Respektu a Mladé frontě Dnes. Interwiev se odehrávalo v přízemí prezidentského paláce ve Varšavě a oproti běžným rozhovorům mělo nekonfrontační, věcný průběh. Prezident se nenechal vyprovokovat: „Oťukával jste mě důkladně, ale já se nedal,“ řekl na závěr.

Pane prezidente, jste horlivým stoupencem prezidentské demokracie. Proč se domníváte, že by byla pro Polsko lepší než demokracie parlamentní?

Jsme v přechodném období a v mnoha oblastech našeho života musejí být nutně věci uspořádány podle starého, komunistického práva. Společnost si ještě nevytvořila všechny zvyklosti, které jsou pro demokratický systém důležité. Je tedy potřeba vybrat několik oblastí, jež by prezident mohl regulovat prostřednictvím dekretů, samozřejmě pak předkládaných ke schválení parlamentu.V takovém systému by byl prezident výkonnější, operativnější a nijak by nenarušoval demokracii. Parlament ze své podstaty jedná pomalu a v období velkých změn, které prožíváme, není s to včas přijímat nutné zákony, například takové, které by zabránily některým hospodářským přestupkům. A právě tady by mohly pomoci dekrety.Já o tom jenom mluvím. V žádném případě z mé strany nejde o nějakou touhu vládnout, získat větší moc, či vnucovat nějaký hotový model systému. Takový systém se musí v Polsku, stejně jako v každé jiné normální zemi, vytvořit samostatně. Na to žádný hotový…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte