Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Nestačí jen vrátit odsunutým Němcům občanství

JUDr. KOLJA KUBÍČEK (* 1945) pochází z česko-německé rodiny, která se aktivně angažovala v protifašistickém odboji: dědeček z otcovy strany (německý komunistický novinář) byl zatčen po okupaci ČSR v roce 1939 a zemřel na následky věznění v roce 1943, druhý byl zatčen v roce 1944 spolu se zbytkem rodiny a zemřel o osm dní později, patrně utlučen gestapem.

JUDr. KOLJA KUBÍČEK (* 1945) pochází z česko-německé rodiny, která se aktivně angažovala v protifašistickém odboji: dědeček z otcovy strany (německý komunistický novinář) byl zatčen po okupaci ČSR v roce 1939 a zemřel na následky věznění v roce 1943, druhý byl zatčen v roce 1944 spolu se zbytkem rodiny a zemřel o osm dní později, patrně utlučen gestapem. Po studiích na střední škole nastoupil Kubíček v roce 1965 jako člen Veřejné bezpečnosti k SNB a při zaměstnání studoval práva. V roce 1969 byl za účast v protisovětských demonstracích propuštěn z SNB a vyloučen z Právnické fakulty. V 70. letech se živil jako řidič záchranné služby a jako domovník a uklízeč OPBH. V roce 1970 byl podmíněně odsouzen vojenským soudem za to, že v době svého působení u SNB poskytl pomoc katolickému knězi.Roku 1980 Kubíček emigroval do Německa, kde pracoval jako podnikatel. Po návratu v roce 1990 byl rehabilitován a dokončil zkoušky na Právnické fakultě. Dnes žije v Mnichově, advokátní kancelář má v Praze. Je otcem dvou dětí, členem Sudetoněmeckého landsmanšaftu a bavorské CSU. Do širšího povědomí české veřejnosti vstoupil jako advokát libereckého občana R. Dreithalera, který se u Ústavního soudu neúspěšně dožadoval zrušení tzv. Benešových dekretů.

Jak se podle vás budou dál vyvíjet česko-sudetské vztahy?

Nejsem Sibyla. Můj soukromý názor je, že nakonec budou vyřešeny pozitivně. Obávám se však, že k tomu dojde až tehdy, kdy už nebude možné uvažovat o restitucích…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte