Respekt bývá obvykle dobře informován, ale tentokrát tomu tak nebylo. V článku Portmonka „bílé mafie“ (18/1995) na velice aktuální téma je řada nepřesností, autoři matou čtenáře nedostatečným pochopením problematiky. Základní dva omyly jsou obsaženy již v podtitulu článku: „Zdravotnictví chybějí peníze, zato koncepcí má dost“. Je tomu totiž právě naopak: českému zdravotnictví peníze nechybějí, zato koncepci nemá žádnou.Ad 1) ČR dnes vydává na zdravotnictví zhruba 8 % hrubého domácího produktu, což je hranice, kterou považují experti Světové zdravotnické organizace za maximum rozumného podílu. (Co článek zcela pomíjí, je plýtvání ve zdravotnictví: většina expertů odhaduje, že představuje minimálně 30 % rozpočtu; to přiznává ostatně i ministr Rubáš.) Ad 2) Žádnému z dosavadních ministrů se však nepodařilo předložit materiál, který by měl charakter ucelené koncepce. Bez jasně stanovené státní zdravotní politiky se jen obtížně dostaneme k žádoucímu konsenzu o tom, co má a co nemá dostat přednost prioritní, kam je nutno se orientovat a dát prostředky. Nestalo se, a tak dochází ke stálým sporům, zejména mezi ministerstvem a lékaři, pro něž se zástupným problémem staly platy. Ty jsou ovšem skutečně mizerné, po pravdě ale nutno říci, že to není hlavní problém našeho zdravotnictví.

O co vlastně jde

Koncem března vyložily obě lékařské komory a Rubášovo ministerstvo Václavu Klausovi své představy o tom, jak problémy zdravotnictví, především jeho financování,…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte