V předminulém Respektu (č. 24/95) tvrdí guvernér České národní banky Josef Tošovský, že devětapadesát existujících poboček zahraničních bank v ČR je v zemi naší velikosti až dost. Švýcarsko je zemí ještě menší, a přesto se tam nikdo neodváží tvrdit, že více než 500 tamějších bank je „až dost“. Jde tedy asi spíše o to, zda je pro 59 nebo 500 bank dost obchodů, na nichž by se s určitostí uživily. Měřeno našimi podmínkami, pokud bude těžiště činnosti bank jen ve vedení účtů, tuzemském platebním styku, pokladních operacích a krátkodobém úvěrování, je jich u nás opravdu příliš mnoho. Na to stačí ve Spojeném království či v Kanadě necelá desítka bank. Ale co ostatní bankovní služby, kterých jsou na dvě stovky? Jinými slovy: teoretická stanoviska guvernéra naší ústřední banky o tom, kolik by mělo existovat v ČR bank, nejsou ničím podložená.

Národní zájem ČNB

Jak známo, ČNB zastavila již před delší dobou vydávání dalších bankovních licencí, a to i renomovaným zahraničním bankám, které v ČR chtějí vybudovat svoji pobočku. Může to mít řadu důvodů, přičemž pomiňme důvod oficiálně uváděný, podle nějž je u nás již bank dost:1. ČNB se možná rozhodla, že v rámci politiky privatizace nebude pokračovat v tom, aby dávala souhlas ke vzniku dalších bank, které nejsou soukromé, ale patří zahraničním veřejnoprávním subjektům (např. Westdeutsche Landesbank - Girozentrale). A to i přesto, že v případě některých rakouských bank jí dosud tato okolnost nevadila.2. ČNB možná…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte