Zákon o zadávání veřejných zakázek není ještě v platnosti ani půl roku, ale už je zřejmé, že nefunguje tak, jak by měl. Přitom s jeho přijetím bylo spojeno mnoho očekávání - úspora státních prostředků, zamezení korupce, konec zvýhodňování i diskriminace dodavatelů podle libovůle úředníků. „Veřejné zakázky, a tedy státní peníze budou konečně pod kontrolou,“ jásal před osmi měsíci ministr pro hospodářskou soutěž Stanislav Bělehrádek.

Komise to zvládne

Námitky, které zazněly v době přípravy zákona, se týkaly převážně ustanovení, podle nichž mají být domácí firmy při výběrových řízeních preferovány před zahraničními společnostmi. Jen málokdo tehdy upozorňoval na nejasné formulace zákona, které mohou umožnit státním úředníkům výběrové řízení zmanipulovat. Dnes, po půl roce, se ukazuje, že právě zde je největší slabina: vedení státní instituce sice už nemůže zadat dodávku komukoliv, může však libovolně určit výběrovou komisi, která pak zakázku přiklepne tomu „správnému zájemci“. Neúspěšní uchazeči nemají prakticky žádnou možnost odvolání. Mohou sice podat námitku na Ministerstvo pro hospodářskou soutěž, ale jen v případě formálních chyb v řízení (například při vyhlášení soutěže, otevírání obálek atd.). Rozhodnutí komise nelze změnit.Jak může takový výběr vypadat, lze ilustrovat na příkladu Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Na začátku května tam skončilo výběrové řízení na dodávky fólií, na které se kreslí mapy. Vítězná firma měla získat…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte