Koncem prosince oslaví kinematografie sté narozeniny, protože oficiálně se zrodila 28. prosince 1895 při promítání prvního filmu bratří Lumierů. Francouzi pokládají film za svůj vynález, naprostá většina z nich ho považuje především za seriózní umění a představuje pro ně asi totéž, co pro Čechy Národní divadlo. Sté výročí bylo letos na festivalu v Cannes znát na každém kroku. Lidský rozměr definitivně ustoupil gigantickému filmovému svátku. Skoro čtyři tisíce akreditovaných novinářů z celého světa, ještě větší návaly než minulá léta, sedmdesát projekcí denně v několika desítkách sálů a důmyslná organizace, která se nejvíc ze všeho podobá chodu dvora Ludvíka XIV. „Králem“ byl v tomto případě ředitel Gilles Jacob. Kdo od festivalu něco žádá v domnění, že na to má právo, nedostane nic. Je třeba mít dobré jméno, styky, šarm a ochotu obdivovat. Každý víkend sem přijíždějí další tisíce Francouzů, všichni si šlapou po hlavách a těší se pohledem když ne na hvězdy, tedy aspoň na šťastlivce, kteří mají na hrudi přišpendlenou akreditaci, a mají proto přístup do festivalového paláce. Jacob a jeho „dvůr“ ale projevují naprostou otevřenost pro nejrůznější umělecké směry a národní kultury, a právě to dnes z Cannes dělá nejen nejokázalejší, ale hlavně nejzajímavější filmovou přehlídku na světě. V programu a na projekcích filmového trhu se tu sejdou každoročně stovky filmů a všechny dohromady skládají obraz současného světa.

Zelená pro Evropu

Jako každoročně…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte