Dráha je opět na chvíli centrem pozornosti. Po lékařích a učitelích pohrozili stávkou za zvýšení mezd i železničáři a navíc ředitel ČD Emanuel Šíp oznámil svou rezignaci. Dojde-li ke stávce, bude to stát celé hospodářství spoustu peněz. Půjde totiž o stávku v strategicky důležitém podniku, na který daňoví poplatníci ročně doplácejí přes osm miliard korun. Odchod Emanuela Šípa pak pravděpodobně znamená „červenou“ pro radikální změny na české železnici. V jednom týdnu je to událostí až dost.

Mýtus služby národu

Je typické, že do stávek - a platí to všude na světě - se pouštějí především odboráři (a zaměstnanci) v těch podnicích a institucích, ve kterých drží částečný nebo úplný vlastnický podíl stát a které si udržují monopolní postavení. Není náhodou, že tam, kde funguje tzv. dokonalá konkurence (například výroba počítačů), ke stávkám nikdy nedochází. Hlavními protagonisty stávek jsou totiž většinou lidé, kteří věří, že vydírat v jejich situaci se vyplatí, nebo ti, kteří se bojí, že v jiném oboru a na jiném místě neobstojí. Stávkující také často věří v mýtus - nebo s tímto mýtem alespoň kalkulují -, že právě jejich práce není normálním zbožím, které oni sami prodávají na trhu práce, ale něčím víc: jakousi službou národu či spoluobčanům. To platí jak pro lékaře, tak pro železničáře.Fakt, že sociálními nepokoji a stávkami u nás nehrozí oceláři, horníci či dělníci ve strojírenství, má své jasné příčiny. Všechna tato odvětví byla privatizována a…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte