Dlouho očekávaný text, formulující nově základní ideová východiska a záměry Občanské demokratické strany, spatřil zhruba před měsícem světlo světa. Na rozdíl od programových materiálů ODA a ČSSD není primárně určen voličské veřejnosti, ale má posloužit spíše potřebám strany samotné. O jeho vypracování rozhodl už loni na podzim kongres ODS. Tehdy na něm zvítězilo mínění - navzdory názoru jejího předsedy a jeho nejvěrnějších - že strana potřebuje dlouhodobý politický program. Stoupenci této myšlenky si uvědomili, že straně hrozí ztráta dynamiky a ideové rozmělnění a že revoluční zásluhy a pouhá obhajoba statu quo přestanou lidi dříve či později bavit.Zatím neoficiální Politický program ODS má příští týden projednávat Výkonná rada. Osmnáctistránkový dokument nese zřetelné známky rukopisu Josefa Zieleniece. Projevuje se to mimo jiné v tom, že rozsahem nejdelší je kapitola věnovaná zahraniční politice. Příznačná je také diplomatická vyváženost formulací.

Staré nálepky a nové důrazy

Text se kupodivu vyvaroval toho, co bývá ozdobou podobných dokumentů a na co jsou zřejmě straničtí stratégové pyšní - totiž stranickobyrokratického jazyka. Úvodní pasáž podává nejzákladnější charakteristiky strany, jejích východisek a cílů. Přitom je zajímavé, jak autoři šetří výrazy, které by výslovně zařadily ODS do škály pravice-střed-levice nebo konzervatismus-liberalismus-socialismus. O tom, že by ODS byla stranou pravicovou, se nedočteme ani jednou, pouze jedenkrát…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte