Stávky, demonstrace a vůbec lidové bouře hrozí naší zemi jako důsledek liberálních reforem. Těmito slovy varoval svého času Valtr Komárek a další levicoví politici národ před Václavem Klausem. Občané tehdy na jejich slova nedali. Temné proroctví se vyplnilo až dnes, i když možná trochu jinak, než bývalý ředitel Prognostického ústavu očekával. Ulice se totiž namísto horníků nebo kováků chystají zaplavit muži a ženy v bílých pláštích. Místo sirén velkých průmyslových podniků se pak mají rozeznít zvonky základních škol. Důvod? Premiér vytrvale odmítá požadavky na zvýšení platů - učitelům o polovinu a lékařům o plných sto procent.

Ve středu se rozhodne

Vlnu rozhořčení, která se zatím projevuje jen výhrůžkami, vyprovokovala mezi lékaři a kantory současná diskuse ministrů o chystané změně platových tarifů státních zaměstnanců. Předminulou středu vláda odmítla společný návrh ministrů zdravotnictví, školství a sociálních věcí na zvýšení tarifů o dvacet procent. Ministr financí připustil desetiprocentní zvýšení plus půl miliardy korun na přilepšenou učitelům - jejich mzdy by se tak v průměru zvýšily o šestnáct procent. Minulé úterý pak ovšem porada ekonomických ministrů zamítla i Kočárníkovu „kantorskou půlmiliardu“, a tak by mělo u lékařů i učitelů zůstat u desetiprocentního navýšení platů. Diskuse se má definitivně uzavřít tuto středu, a protože od premiéra nelze čekat výrazné ústupky, lze předpokládat, že následující dny se dočkáme jak od učitelů, tak…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte