Neznám našince, který po příjezdu k americkému břehu se nebyl zděsil a nepovzdechl: „Jak to tu může fungovat, vždyť je to tak zranitelné!“ a zranitelné to ovšem je. Za víc než třicet let pobytu v USA jsem neviděl razítko, že by někdo dával či požadoval. Systém je založen na vzájemné důvěře, občanské legitimace neexistují, jejich zavedení by prý znamenalo advent policejního státu.

Zneužít, co se dá

Příchozí z totality může svou nepřipravenost na svět svobody náramně kompenzovat svými zkušenostmi a psychologickou dispozicí - nedostatkem zábran využít a zneužít, co se dá. Zvlášť výtečně si počínají emigranti z někdejšího Sovětského svazu. Na rozdíl od zločinců jiného původu jsou zpravidla vzdělanější a technicky zdatní. Centrem jejich mafiánského počínání je brooklynská oblast Brighton Beach s řadou filiálek (Los Angeles, San Francisco, Seattle, Phoenix, Chicago, Cleveland, Miami, ale i kanadské Toronto). Spolupracují s italskými gangsterskými rodinami Lucchese a Colombo. Neříkají si Cosa Nostra, ale Organizacija, nepotrpí si na sebevědomá přízviska typu Bull a dávají přednost něčemu mírnějšímu - například Kapusta. Organizují se podle místa původu - Kyjev, Petrohrad, Moskva, Oděsa, ta poslední je nejaktivnější.Rozsah činnosti: například vydírání. Jeden z oděských bossů jménem Marat Balagula, absolvent desetiletého sovětského žaláře, dosahoval vynikajících výsledků s použitím tzv. electric cattle prod, klacku s elektrickým nábojem na dobytek. Takto…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte