Během posledních pěti let se pohled Romů na bílou populaci radikálně změnil: z „hloupých gádžů“ se stali „tvarohové držky“ nebo „chrapouni“. Tvrdí to alespoň Ivan Veselý (30), vedoucí sekretariátu Rady Romského demokratického kongresu. Právě on je jedním z autorů Situační zprávy romské menšiny v České republice. Analýza, kterou si objednalo a financovalo UNESCO, říká jemnější řeči totéž, a nadto nešetří kritikou vládních míst. Kopii zprávy hodlá Veselý mj. zaslat také předsedovi výboru pro lidská práva amerického Kongresu Thomasu Lantosovi, v minulých dnech ji obdržel i premiér Klaus.

Až přijdou černí panteři

Podle zprávy Romové pokládají své bílé spoluobčany za „osoby s negativními morálními vlastnostmi, jako je zištnost, podlézavost, hrabivost, přetvářka, samolibost a sobectví“. Obdobně negativní názor mají Romové na české úřady. K nedůvěře přispěl i fakt, že soudy nebyly až donedávna schopné důsledně postihovat rasově motivované útoky, což prý u Romů vedlo až k dohadům o „existenci státní politiky pasivní podpory rasismu“.Ivan Veselý přitom nevylučuje, že by se Romové mohli brzy přestat spoléhat na stát a brát se za svá práva po vzoru amerického hnutí černých panterů z šedesátých let. Veselý, bývalý voják z povolání a absolvent sociologie na Karlově univerzitě, říká vlastně dva roky totéž. Už v březnu 1993 upozorňoval, že mladým radikálním Romům brzy dojde trpělivost a začnou brát spravedlnost do vlastních rukou. "Nebudeme se dívat, jak někdo…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte