Nejprve se zdálo, že skeptici měli pravdu a nové kolo srbsko-chorvatské války o tzv. Krajinu je na spadnutí. Po třech letech relativního klidu začali politici horečně cestovat a novináři sepisovali katastrofické scénáře. Proč ten rozruch? Důvodem byl nesouhlas chorvatského prezidenta Tudjmana s prodloužením mandátu Ochranných sil OSN (UNPROFOR) na území své země. Mandát vypršel 31. března a bez souhlasu Záhřebu by modrým helmám asi nezbylo než se z Chorvatska stáhnout. Rada bezpečnosti by sice mohla rozhodnout o jejich setrvání, ale to by se pojilo s velkým rizikem: operace UNPROFOR závisí na spolupráci s chorvatským státem, což se týká i takových věcí, jako je zásobování vojáků potravinami.

Tudjmanův kalkul

Riziko Tudjmanovy hry s ohněm je jasné: kdyby se modré helmy odporoučely, Chorvati a Srbové by zákonitě začali bojovat o jejich uprázdněné pozice. Vojsko krajinských Srbů by nemohlo čelit početně mnohem silnější chorvatské armádě, proto by mu museli pomoci bosenští Srbové a toho by zase využila bosenská vládní armáda. Řetězová reakce by pokračovala, modré helmy by se mohly stáhnout i z Bosny a do všeho by se vmísila armáda srbsko-černohorské Jugoslávie. Celá věc by zaváněla tím, čeho se svět bojí nejvíce: že konflikt překročí své nynější hranice a ohrozí okolní státy.V praxi nešlo o nic nového. Franjo Tudjman chtěl modré helmy vypovědět pokaždé, když se blížil konec jejich mandátu. Měl k tomu silné argumenty, neboť vojáci OSN nesplnili…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte