Asi jediná možnost: revoluce shora

(O stavu českých vysokých škol)

Následující text je nejzajímavějším polemickým ohlasem na článek Dobře vycvičená elita, který jsme - jako téma čísla - publikovali v Respektu č.49. Jeho autoři (P. Holub a J. Brabec) se pokusili upozornit na potíže při obnově českých univerzit. Profesor M. Tuček se stanoviskem autorů na jedné straně polemizuje, v některých bodech naopak jejich kritiku doplňuje pohledem zevnitř a v hrubých rysech navrhuje další postup obnovy.Naše společnost je ještě příliš chudá na to, aby se na vysokých školách vzdělávali lidé více méně jen pro zábavu, popřípadě kvůli „univerzálnímu“ vzdělání, které nikdy nekončí. A tak by vysoké školy měly být posuzovány především podle toho, jak připravují své absolventy pro život.

Slabé základy stavby

Vysoké školství staví na středoškolském vzdělání. Do roku 1947 opravňovala maturita na reálném gymnáziu (jako univerzální střední škole) ke studiu na kterékoli vysoké škole. Maturanti odjinud museli na řadě vysokých škol skládat doplňující zkoušky v rozsahu maturity. Je dnešní rovnostářství mezi absolventy různých druhů středních škol ku prospěchu? Připravují učňovské a průmyslové školy studenty pro úspěšné další studium? Naučí je umění studovat, dají jim znalost alespoň dvou cizích jazyků?Podle našich zkušeností dostávají dnes maturitní vysvědčení i žáci, kteří nedovedou česky (pravopis, vyjadřovací schopnosti), neznají české reálie, mají velké mezery v…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte