Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Neuvěřitelný růst cen

Neuvěřitelný růst cen

Pražská burza v lednu

Individuální investoři, kterým se v první vlně kuponové privatizace podařilo umístit investiční body do podniků, jejichž akcie se nyní prodávají na kotovaném trhu, si musí mnout ruce. Kurs těchto akcií závratně stoupá (viz graf č.1), často dokonce až na hranici povoleného maxima; v jednom obchodovacím dnu mohou ceny vzrůst nebo poklesnout maximálně o deset procent. Například občan, který získal v kupónové privatizaci šest akcií České spořitelny za tisíc korun, vydělal jenom na pohybu cen od minulého úterý do čtvrtka (tj. během dvou dní) 7.980 korun. Převisy poptávky bičují ceny do závratných výšin. Velký zájem o kotované akcie je také zárukou toho, že tyto akcie lze bez potíží prodat. Jedinou překážkou obchodu může být tzv. totální převis poptávky, který uzavření obchodu neumožňuje. V takovém případě se kurs akcie zvedne zpravidla o deset procent.

Pojišťovna přes dvacet tisíc

Rekordní nárůsty cen zaznamenává burza především u akcií významnějších podniků, které o sobě daly vědět už loni. Jsou to jednak podniky na kotovaném trhu: Česká spořitelna, ČEZ, Čokoládovny, IPS Praha a Živnostenská banka (akcie Komerční banky se na burzu vrátí pravděpodobně až osmého února), jednak podniky jako je Tabák (kurs 11.500), Pivovar Radegast (9.420), Plzeňské pivovary (8.870), Pražské pivovary (6.655), Cutisin (5.825) a v současné době nejdražší akcie z první vlny - Česká pojišťovna za 20.450 korun. Přes pět…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte