Válka na Balkáně jako romantické téma

Druhý vítězný film festivalu v Benátkách natočil Makedonec

Film Makedonce Milča Mančevského Před deštěm, který získal benátského Zlatého lva s tchajwanským snímkem Ať žije láska, by měl správně dostat zadní polovinu této ceny. Umělecky se čínskému filmu nijak nevyrovná, ale porota pravděpodobně přihlížela k tomu, že obě díla se svým způsobem doplňují a vytvářejí obraz současného světa očima relativně mladých režisérů. Před deštěm je poznamenáno rysy typickými pro mezinárodní koprodukce: na filmu se podílely francouzská, britská a makedonská produkce, herci byli různých národností, zápletka je důsledně stavěna tak, aby jí lidé z bývalé Jugoslávie rozuměli stejně jako Západoevropané. Na film, těžící z konfliktu v Jugoslávii, se čeká už dva roky. Příznačné je, že ho nakonec nenatočil nikdo z renomovaných jugoslávských režisérů, ale začátečník, který už deset let žije mimo Makedonii.

Slova, tváře, obrazy

Film se skládá ze tří povídek, které postupně ozřejmují jediný příběh. V první části poskytne makedonský mnich v horském klášteře útočiště albánské dívce, zamiluje se do ní a chce ji odvézt k strýci do Londýna. Na cestě v horách je však přepadnou dívčini příbuzní. Druhá část se odehrává v Londýně. Redaktorka Anna přichází denně do styku s hrůzami válečného zpravodajství. Udržuje poměr s makedonským fotografem, který se právě vrátil z Bosny. Váhá mezi ním a manželem, až za ni dilema vyřeší nečekaný…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte