Prezidenti toho chtějí příliš

říká americký profesor ekonomie Herbert Stein

Profesor Herbert Stein je jedním z nejznámějších amerických ekonomů. V letech 1971–73 působil ve funkci šéfa Rady ekonomických poradců (Council of economic advisers) prezidenta Richarda Nixona. Je autorem řady knih, jako například Presidential Economics (Prezidentská ekonomika), která podrobně analyzuje ekonomickou politiku amerických prezidentů v tomto století, a Fiscal Revolution in America (Fiskální revoluce v Americe). Profesor Stein učil na několika amerických univerzitách a v současnosti působí v American Enterprise Institute ve Washingtonu.

Dá se vysvětlit, proč došlo k recesi, která stála Bushe prezidentské křeslo?Za Reagana se příliš rozeběhla výstavba nemovitostí, částečně stimulovaná půjčkami bank, které zkrachovaly. Svou roli určitě hrál rostoucí rozpočtový deficit a spoustu dalších faktorů. Ani rozpočtová, ani měnová politika na celou situaci příliš nereagovala, protože Bushova vláda se bála veřejně připustit, že k recesi dochází a že se s tím má něco dělat.Je pravda, že tehdy propadlo mnoho lidí depresi, v zemi vládla úzkost. To proto, že hospodářský pokles, který začal v roce 1989, byl obrovsky zpolitizován. Bush měl proti sobě nejen demokraty, ale většinu tisku, který všechno přeháněl a nafukoval, aby mohl útočit na Bushovu administrativu. Další potíž je, že poslední recese přišla po dvaceti letech relativně velmi slabého růstu, který spousta lidí od…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte