Není voda - co budeme dělat?

Vláda dostala na stůl aktuální otázku expertů

Experti ze Státního zdravotního ústavu dokončili zprávu o stavu naší pitné vody a jsou velmi skeptičtí. „Jestli se nezmění současné trendy, může se stát, že už za pět let nebudeme mít co pít,“ říká jeden z nich, RNDr. Bohuslav Havlík.Kratší výtah z desetistránkového dokumentu (s názvem Stav a jakost pitné vody ve vztahu ke zdraví obyvatelstva za rok 93) už dostala k dispozici i vláda. Text shrnuje výsledky rozborů pitné vody ze třiceti vybraných lokalit (Praha, krajská a některá okresní města) a zabývá se pouze velkými veřejnými vodovody.Celý materiál je dost kusý. „Hodnocení zdravotního stavu“ se vešlo na deset řádek. Dozvíme se z něj, že v uplynulém roce nebyl hlášen žádný případ epidemie z pitné vody a že s bakteriemi nejen ve vodě, ale i třeba v jídle může souviset asi padesát tisíc případů infekčních nemocí.

Dva litry na sedmdesát kilo a padesát let

Za pitnou se považuje taková voda, která vyhovuje české normě. Ta zahrnuje asi devadesát ukazatelů, ne všechny ovšem mají vztah ke zdraví - sleduje se například i chuť, vůně nebo obsah železa. Průmysl však každoročně chrlí do prostoru více než tisíc nových látek. Otestovat jejich nebezpečnost nejenže stojí milióny dolarů, ale trvá léta. Ve vodě je už dnes registrováno asi 1 500 škodlivin. Když se prokáže, že nějaká nová chemikálie v podstatném množství proniká do vody, testují se její účinky nejdřív na zvířatech.…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte