Rána za ranou

Britská královská rodina ve víru emocí

Britská monarchie kdysi spravovala téměř celý svět, ale od počátku devadesátých let dostává ránu za ranou. Instituce s kořeny sahajícími k počátku tohoto tisíciletí se nesnadno přizpůsobuje světu ovládanému elektronickými médii, mobilními telefony a faxy. Přesto je nepravděpodobné, že některá ze současných generací zažije pád Windsorského domu. Destrukci monarchií přinášejí revoluce a bez ní se Britové obešli již 330 let. Málo na tom změní skandály mladších členů královské rodiny, které otřásly základy monarchie stejně jako kdysi krvavé tažení Olivera Cromwella.

Co na to církev

„Největší služba, kterou monarchie prokazuje demokracii, je fakt, že zdravě odděluje okázalost a pompu od skutečné moci. Tahle pojistka byla tím důležitější, čím se stávala Margaret Thatcherová v závěru své vlády autokratičtější. Bez královny v úřadě by byla hotovým postrachem,“ komentuje ve své analýze současné Británie roli konstituční monarchie Anthony Sampson. Pamětníci citují aristokraticky okázalá slova Thatcherové, když se jejímu synu Markovi narodil potomek: „Stali jsme se babičkou…“ Jiní vzpomínají, že při každém návratu z pravidelného úterního sezení s královnou v Buckinghamském paláci potřebovala panovačná premiérka drink.Britská monarchie však není ohrožena zvenčí, ale zevnitř královské rodiny. Královna Alžběta II. se o nevěře svého prvorozeného syna a následníka trůnu nedozvěděla poslední červnový…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte