Končí pohádka o šťastném Otesánkovi,

říká sociolog a radikální ekolog Jan Keller

Jan Keller (39) sociolog, přednáší na Masarykově univerzitě v Brně. Autor knih Nedomyšlená společnost a Až na dno blahobytu, v nichž přibližuje názor některých západních sociologů, kteří považují současný vývoj západní civilizace za neudržitelný. Je potřetí ženatý; bydlí střídavě ve Frýdku-Místku, v Hodoníně a v Brně, kde tři dny v týdnu přednáší a přespává ve svém kabinetu na spartakiádním lehátku. Přispívá do měsíčníku Poslední generace a je aktivním přívržencem Hnutí Duha, ale pociťuje na sobě „generační odlišnosti“. Říká: „Když jsem za nimi vloni přijel do jižních Čech, kde sbírali podpisy proti Temelínu, každý večer si máčeli u svíček heřmánkový čaj, zatímco já jsem chodil s manželkou do hospody na pivo.“ Na dovolenou jezdí do Francie pod širák.

Česko-americký filozof Erazim Kohák v recenzi na vaši knihu Až na dno blahobytu napsal, že většina ekologických radikálů, k nimž přiřadil i vás, mívá „pocit nadřazenosti a pramálo si váží demokracie“. Opravdu si myslíte, že si demokracii nemůžeme dovolit?Demokracie je po všech stránkách lepší než nedemokratické systémy, neplyne z toho ale, že je schopná řešit ekologické problémy. Nedokázala to direktivní ekonomika, ale nedokáže to ani současná tržní ekonomika. Jde o dva systémy, jeden zavrženíhodný a druhý chvályhodný, přičemž toto je ale oběma společné. Z ekologického hlediska představuje kapitalismus a socialismus…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte