Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Ke konstrukci dekonstrukce

Ke konstrukci dekonstrukce

Filozof Jacques Derrida a jeho geniální manévr

České vydání souboru textů francouzského filozofa Jacquese Derridy předesílá jeho (podivuhodně přesný) překladatel Miroslav Petříček jr. pěknou a jasnou předmluvou, která se co nejjednodušším způsobem snaží vřadit Derridovo myšlení do kontexu problematiky současné francouzské filozofie, především její strukturální a poststrukturální větve. Tou přehledností ovšem proti svému autorovi hřeší, neboť Derridovou snahou je spíše věci zneprůhledňovat a zašmodrchávat než vyjasňovat.Můj postup bude v důsledku toho jiný a přiznávám, mnohem méně filozofický. Budu přesně v Derridových intencích psát o tom, o čem on nepíše, o jeho „ne-myslitelném“, jež přesto zanechává v jeho textech „stopu“. Pokusím se představit čtenáři několik vnějších kontextů, řekněme historických a socio-lingvistických („pragmatických“), které mi připadají pro přístup k Derridovi důležité. Jsou to často záležitosti ve francouzském prostředí zbanalizované, sedimentované do lokální řečové a sociální praxe, a tedy nereflektované. Jejich význam pro člověka z jiného prostředí je ovšem nemalý.

Zarážející paralely

Než se pustím do výkladu těchto „francouzských specifik“, chtěl bych předeslat jeden kontext globální a ještě mlhavější. Vždy mne překvapovala výrazná analogie forem, nevysvětlitelně vznikajících ve 20. století ve stejnou dobu na odlišných místech světa s právě opačnými sociálními podmínkami a…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte