Čínské divadlo

Pět let po masakru na náměstí Tchien-an-men

Ekonomický růst Číny dnes vykazuje nejvyšší hodnoty na světě, loni Peking začlenil do ústavy pojem „socialistické tržní hospodářství“, levné a kvalitní čínské zboží zaplavuje americké i evropské trhy a miliardové obchodní přebytky řadí Čínu k nejúspěšnějším ekonomikám světa. Proč ale neuznat argument, že hospodářský vzestup zákonitě přináší postupnou liberalizaci a demokratizaci společnosti? Odpověď je zcela jednoduchá. K žádné demokratizaci nedochází a komunistický režim utahuje totalitní šrouby dál.

Peking se poučil

Čínští komunisté se poučili ze svých neúspěšných pokusů o částečné uvolnění i z neslavného konce sovětského bloku. Na rozdíl od východní Evropy konce osmdesátých let je ke změnám nenutí hospodářsko-společenské klima, a tak hrají pouze o čas: aby vytvořili ještě větší ekonomický a samozřejmě i vojenský potenciál a pak mohli jakýkoliv mezinárodní nátlak zcela pominout. Arogance, s níž při poslední návštěvě Warrena Christophera smetli s jednacího stolu téma lidských práv, ukazuje měnící se pohled čínských vůdců na konfrontaci s nejvyspělejšími zeměmi. Mimochodem, od roku 1989 Čína zvýšila své zbrojní výdaje o 60 %. Podle určitých pramenů prý zvažuje i eventualitu jaderné války a začíná se domnívat, že by ji přežila.Peking se teď bojí jediné věci: narušení stranické disciplíny v boji o moc, který by se tak mohl přelít do výbuchu občanské nespokojenosti. Poslední zprávy…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte