Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

S nikým nejsem kamarád

S nikým nejsem kamarád

S předsedou Branného a bezpečnostního výboru Parlamentu Vladimírem Šumanem o bezpečnosti státu a politice

Vladimír Šuman se narodil roku 1936 v Košicích. Jeho otec, prezident Krajského vojenského soudu, odmítl po Únoru pracovat pro komunistický režim a byl odsouzen na dva roky nucených prací, které strávil ve věznici na Mírově. V.Šuman se vyučil nástrojařem, později vystudoval večerní gymnázium a po večerech také strojařinu na pražské technice. Mezitím působil jako herec a choreograf v libereckém Kladivadle, později pracoval ve Výzkumném ústavu energetickém v Praze. Po listopadu vstoupil do politiky: je poslancem za ODA a od roku 1990 předsedou Branného a bezpečnostního výboru českého Parlamentu. Je ženatý, má tři děti.

Jaká jsou podle vás nejzávažnější bezpečnostní rizika České republiky?Začnu u těch vnějších. Především je to vývoj v Rusku, kde se může stát cokoliv. Dalším nebezpečím je militantní nacionalismus. Pokud se totiž v bývalé Jugoslávii prokáže, že se může prosadit agresivními akcemi, je to jasný signál pro další země, kde se zatím projevuje v mírnější formě. Vážné nebezpečí představuje také organizovaný zločin. Ten se týká i vnitřních rizik.U nás spatřuji nebezpečí v projevech rasismu a ve vzniku extremistických hnutí a samozřejmě ve vývoji kriminality, přesto, že už nestoupá tak prudce jako v předchozích letech.Naše policie má ovšem problém s objasňováním kriminálních činů. Např. v Mnichově, abychom vzali…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2529
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte