Komu životní minimum

Více peněz pro méně chudých?

Nedávno byl přijat zákon zvyšující dávky životního minima o 14 až 15 procent. Na rozdíl od mnohých západních zemí musí u nás tato procedura nabýt zákonnou podobu: zvyšování dávek tedy nelze jednoduše odvozovat od růstu životních nákladů. Nemůže se proto stát, že minimální dávky porostou rychleji než průměrné příjmy (k čemuž třeba došlo s minimální mzdou ve Francii), naopak za nimi trochu pokulhávají, což je pro státní pokladnu výhodné. Spolu se zvýšením je zdůrazněna přísná cílenost dávek a fakt, že možnosti rodiny musí být skutečně vyčerpány. Okruh adresátů, tedy i rozsah „oficiálně chudých“ by se měl zúžit a peníze vydávané z rozpočtu zůstat stejné.

Liberální lekce pro obyvatelstvo

Každé opatření v sociální politice vyjadřuje její celkové zaměření. Lze buď postupovat tak, že sociální dávky jsou lidem přístupné asi jako městské parky nebo veřejné knihovny a jsou z pravidla svázány s jejich minulým příjmem. Nebo tak, že se přísně zkoumá oprávněnost dávek, které bývají pro všechny stejné. Stát tu nastupuje teprve jako poslední útočiště, po rodině a obci. Zatímco první typ je charakteristický pro německý „sociální stát“, druhý vyjadřuje politiku „nové pravice“ a thatcherovské Velké Británie. Zatímco první typ více odpovídá tradicím předválečného Československa, druhý je výhodný pro dnešek: je úspornější a zároveň představuje liberální lekci pro obyvatelstvo, které právě střízliví z…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte