Harírího efekt

Libanon se probírá z občanské války

Od loňského října je poprvé v historii Libanonu přikládána v politickém životě země větší důležitost úloze muslimského premiéra než prezidenta, tradičně voleného z řad maronitských křesťanů. Do čela vlády byl jmenován Rafík Harírí, v Libanonu narozený saúdský multimilionář, který to z chudého přistěhovalce dotáhl na jednoho z nejbohatších mužů světa, a v Libanoncích se probudil nový optimismus. Otázkou je, zda Harírí dokáže zmobilizovat zdroje na rekonstrukci země poničené patnáctiletou občanskou válkou a přivést ji k někdejší prosperitě.

Zpátky do šedesátých let

V Bejrútu koluje příznačný vtip. Rafík Harírí hladí Aladínovu lampu, objeví se džin a ptá se: „Co si přejete, můj pane? Vaše přání je mým rozkazem .“ - „Nic, ale můžu udělat něco já pro tebe?“ V souvislosti s rekordním vzestupem libanonské libry (z poměru 3.000:1 vůči dolaru na 1.850:1) bejrútští bankéři hovoří o „Harírího efektu“. Libanonci mu zkrátka věří. Po dlouhé době se na politické scéně vyskytl někdo, o kom je slyšet jen chvála. Poukazuje se na jeho mimořádné schopnosti, na pohádkové bohatství, v kterém je spatřována záruka, že se Harírí nebude obohacovat na úkor státu. Nový premiér tvrdí, že Libanon se postaví do šesti měsíců na vlastní nohy, do dvou let se stane Švýcarskem Blízkého východu, jakým byl v šedesátých letech.Harírí musí navazovat tam, kde skončili jeho předchůdci. V zahraniční politice je hlavním bodem…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte