Duha znamená naději

S heslem „Žij skromně“ se volby (zatím) nevyhrávají

Stolek za dveřmi je plný letáků a brožur „N-tero rad Brňákům při ohrožení životního prostředí“. Na stěně visí nástěnka s fotografiemi: policisté rozhánějí demonstraci u brány atomové elektrárny Temelín, několik mladíků a dívek se pere s demoliční četou v ruinách severočeských Libkovic. Jsme ve čtvrtém patře činžovního domu na Jakubském náměstí v Brně, sídle tzv. Zeleného kruhu. Pět místností zde spolu s Brontosaury, Ekocentrem a Dětmi země obývá i ekologické hnutí Duha. Před čtyřmi lety ho založil dnes dvacetiletý student sociologie Jakub Patočka.„Už od dětství mě rodiče učili milovat přírodu, nebýt ke světu lhostejný,“ říká. „Nemohl jsem pochopit, proč ho lidé tak bezohledně ničí. Bylo mi hrozně, když jsem se někde dočetl, že právě vyhynul další druh zvířete."V šestnácti letech vstoupil do Českého svazu ochránců přírody. Kolegové, soustředění na úzký prostor "oficiálně povolené“ aktivity, mu ale brzy přestali vyhovovat. V srpnu 1989 proto s kamarádem Janem Beránkem založil Duhu. Spolek dvou nadšenců má dnes jedenáct poboček v největších městech republiky a pracuje v něm 350 spřízněných duší.

Nezabiješ

Ze široké chodby se vchází do místnosti, ve které je zřízen přednáškový sál. Stěny zdobí dětské malby stromů a květin, naproti oknu stojí vedle obrázku veliké vochomůrky stolek se zvířaty z formelíny a kaštanů. Všude panuje shon a zmatek. Jsou čtyři hodiny odpoledne, za…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte