Zabíjet, nebo být zabit

Jak žijí lidé v Republice Srbské v Bosně

Cesta po Republice Srbské v Bosně musí začít v Bělehradu. Musí vést přes Bosanskou Raču, kde kodrcající vláček překročí Sávu a uličkou ve vagónu projde voják kontrolující doklady. A pak už následuje bosenská Posavina, jeden z krajů, které mají pro válku klíčový význam. Pro Srby představuje úzkou šíji, jež je spojuje s „mateřskou zemí“, a navíc Republiku srbská Krajina (na obsazeném chorvatském území, se střediskem v odlehlém Kninu) s Baranjí ve východní Slavonii. Pro loňské spojence Chorvaty a Muslimy znamenal naopak přímý komunikační spoj Chorvatska a centrální části Bosny. Proto zde hned na jaře 1992 propukly těžké boje a teprve koncem června oblast ovládly srbské jednotky.Nejužší místo koridoru dodnes představuje několik prvních kilometrů silnice po výjezdu z Brčka ve směru na Bosanski Šamac. U každé odbočky visí tabule s nápisem „Válečná zóna“. Nerespektování těchto značek se projeví okamžitě: stačí ujet slabé dva kilometry a ocitnete se v první bojové linii.

Mezi dvěma frontami

Přestože si zdejší kraj vrchovatě užil válečného strádání, letos se sem pomalu vrací život. Ranní autobus, který projíždí „válečné zóny“, sváží děti do Brčka do školy. Centrum města není zvlášť poškozeno, jen na ulicích panuje nezvyklé ticho a prázdno. Kolemjdoucí muž, jenž podle všeho kšeftuje s cigaretami, se dává ochotně do řeči a doprovází mě k poničenému mostu přes Sávu. Zato důvěru ženy,…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte