Jurský park

Dvě úvahy o jednom fenoménu

Dinosaurománie až příliš lidská

Už nápis Jurassic Park je svým grafickým pojetím agresívní. Dvojité „s“ připomíná uniformy Hitlerových elitních jednotek.

Stará známá dračí píseň

Na první pohled se zdá, že největší síla postmoderního vydání mytického příběhu o boji hrdiny s drakem je v příběhu - v napínavosti vyprávění. Je zvoleno klasické schéma: osamělý ostrov, tentokrát Isla Nublar, poblíž kostarického pobřeží. Tam se, díky modernímu genovému inženýrství, podařilo vyklonovat jurskou faunu se všemi hrůzyplnými tvary tehdejších veleživočichů.Pohádky z celého světa opakují motiv draka jako symbol zla, definitivního pohlcení života. Obětovány jsou vesměs mladé dívky, zpravidla jednou do roka. Přichází hrdina, někdy chytrá mladá krasavice. Draka zabíjí. Konec smrtelné úzkosti, obyvatelé království se už nemusí bát.Nakonec draci zůstali jen v pohádkách, mýtech či v biblických příbězích. Nyní je komputery vzkřísil novodobý vypravěč filmových pohádek, Steven Spielberg. Tvrdí, že se nejedná o čirou fantazii, nýbrž o vědeckou možnost, uskutečnitelnou během několika desetiletí. Není tak důležité, zdali je možné přivést do akce dinosauří DNA, obsaženou v těle v jantaru zkamenělého druhohorního hmyzu, který se živil dinosauří krví. Závažnou otázku klade fakt dnešní lidské fascinace dávno vyhynulými tvory.

Paralely

Nikoliv náhodou recenzent v televizní příloze MF Dnes konstatoval, že Jurský…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte