U lékaře peníze na dřevo

Ekonomičtí ministři schválili dva ze tří návrhů Luďka Rubáše

Premiér Václav Klaus oznámil v úterý změny, které budou od Nového roku platit v systému financování zdravotní péče. Rozhodla o nich porada ekonomických ministrů na návrh šéfa resortu zdravotnictví Luďka Rubáše. Veřejnost se tak oficiálně dověděla, jaká je podstata snahy nového ministra o hospodárnost českého systému zdravotní péče.

Doktoři pracují dvakrát víc než před rokem

Rostoucí náklady na zdravotní péči jsou způsobeny především zaváděním nových technologií a léků. Tento trend se netýká jen vysoce rozvinutých zemí, jako je Kanada nebo Spojené státy; i u nás se náklady zdvojnásobují přibližně každých deset let. Loni se k tomuto „přirozenému růstu“ přidalo ještě něco jiného: tuzemští lékaři začali být placeni podle bodového systému za objem výkonů.Zdravotnická zařízení se chovala ekonomicky. Ovšem vydělat se dnes dá jedině tak, že lékař vyprodukuje co největší počet bodů. Z peněz za vykázaný počet bodů připadá asi čtvrtina na mzdy zdravotnických pracovníků, zbytek jde na tzv. režii. Jinak řečeno, aby lékař dostal z bodů svých pětadvacet procent, musí zároveň utratit třikrát tolik na režii.Nárůst lékařských zákroků je od té doby neuvěřitelný: podle výběrového šetření ministerstva zdravotnictví se v průběhu uplynulého roku počet pacientů různých lékařů zdvojnásobil. Praktičtí lékaři zasáhli ve prospěch svých nemocných čtyřikrát více než rok předtím,…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte