Svět dnes: Jak nejlíp přežít

Zdraví lidstva se v posledních desetiletích zlepšovalo rychleji než kdy jindy; tento trend už nejspíš končí

Lidé jsou, statisticky vzato, čím dál zdravější. Naděje dožít se vyššího věku roste a úmrtnost klesá, byť v různé míře, na celém světě. Jedinou výjimku z této tendence představují muži v bývalých socialistických státech: Pravděpodobnost, že zemřou před dovršením 60 let, přestala v posledních dvou desetiletích klesat, a začala se dokonce zvyšovat. Tato nadměrná mužská úmrtnost vyplývá do značné míry z mimořádně vysokého počtu smrtí v důsledku kardiovaskulárních chorob, spojených se silným kouřením a pitím, uvádí letošní Zpráva o vývoji světa. S podtitulem Investice do zdraví ji v červnu vydala Světová banka. Na základě analýzy vzájemné závislosti lidského zdraví, zdravotní politiky a ekonomického rozvoje ukazuje, jak by se měla orientovat péče o zdraví v rozvojových zemích. Některá doporučení platí beze změny také pro nás.

Delší život

Úmrtnost v Evropě a Severní Americe začala klesat zhruba před sto lety. Pravděpodobná délka života byla tehdy v USA, nejbohatší zemi světa, 49 let a z 1.000 dětí se pěti let nedožilo v průměru 180. V první půli tohoto století se situace rychle vyvíjela: do roku 1950 pravděpodobná délka života v USA stoupla na 66 let a dětská úmrtnost klesla na 34 z tisíce.Zdravotní podmínky se v posledních čtyřiceti letech zlepšily víc než kdykoli v historii. Pravděpodobná délka života v…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte