Počkejme si na Hongkong

Tchajwanci by spojením s Čínou jen ztratili

Cestujete-li na Tchaj-wan, očekáváte zemi s tuhou disciplínou, kde po desetiletí vládne jedna strana, kde je uctíván zakladatel Čínské republiky Sunjatsen a generál Čankajšek a kde do státní pokladny proudí tolik dolarů, že vláda neví, co s nimi. Skutečně, od prvního okamžiku na ostrově působí vše impozantně, ohromivě, disciplinovaně a bohatě. Tento dojem návštěvníka neopouští po celou dobu pobytu. Všude jsou patrné stopy dvaceti let intenzívního hospodářského rozvoje - od mnohaproudých dálnic, přes podzemní i nadzemní superrychlé železnice až po obrovské průmyslové komplexy, přehradní nádrže, ale i přírodní rezervace a ekologické stavby. Řád, který byl Tchajwancům vštěpován po desetiletí, přináší své plody.

Tajemství úspěchu: kvalifikace

V čem spočívá tajemství úspěchu země, která počátkem sedmdesátých let - když už se zdálo, že vítězství v souboji s pevninskou Čínou leží na dosah ruky - ztratila mezinárodní uznání? Na tuto otázku mi odpověděl profesor tchajpejské univerzity Hsiao: „Uvědomili jsme si, že postaru se dále žít nedá. Že potřebujeme joint ventures, vyspělou technologii, mít co vyvážet a za co dovážet. A k tomu kvalifikovanou mladou generaci, lidi znalé světa. Vždyť i proto věnuje vláda desítky miliard dolarů (v letech 1991–96 30 miliard USD) na vzdělání.“ A skutečně. První, co při večerní procházce Tchaj- pejí překvapí, jsou stovky mladých lidí vycházejících…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte