Mír s morbidní příchutí

Nuda ženevských jednání o Bosně má svou příčinu

Už téměř žádný komentář k válce na Balkáně se neobejde bez poznámky, že postoj světové politiky a její návrhy na ženevské konferenci o míru v Bosně a Hercegovině velice připomínají známé události z mnichovské konference v roce 1938. Stejně jako tehdy, i dnes se ve jménu „míru a ukončení násilností“ hledá řešení, které by především vyhovělo agresorovi. Že se tím pošlapávají všechny principy a hodnoty, na kterých Evropa údajně stojí, je též už celkem jasné. A že právě tím si mnohonárodní a válkami poznamenaná Evropa nasazuje možnou oprátku, asi už pro nikoho neznamená zvláštní objev - ačkoliv to je tušení s velmi morbidní příchutí.

Jak vyřadit ze hry ostatní

Ponechání jednoho národa napospas genocidě je však jen vnější důsledek procesů, které v Evropě probíhají. Dnes nejde ani tak o evropskou integraci, společné organizace či hospodářsky podmíněné přátelství, ale spíše o stabilizaci evropského prostoru, třesoucího se už od pádu železné opony. Sjednocení Německa a válka na Balkáně tyto poměry ještě více znejistěly. První krok, kterým Německo dalo najevo, že po sjednocení hodlá v Evropě hrát důraznější roli, učinilo právě na Balkáně: byla to podpora Slovinska a Chorvatska na přelomu let 1991/92, která vyvrcholila vynucením jejich uznání. Možná právě proto se dnes tak vytrvale objevuje domněnka, že uznání vlastně jen dalo průchod ještě většímu krveprolití a že rozhodně…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte