Račte si koupit Odeon

Bývalo to nakladatelství s velmi dobrou pověstí. Nemálo jeho knih se dalo číst i v časech, kdy nešlo číst skoro nic z toho, co oficiálně vycházelo. Bylo to i proto, že tiše, pod krycími jmény, dávalo práci špičkovým překladatelům, kteří oficiálně pracovat nemohli. Bylo to samozřejmě i proto, že Odeon měl na vydávání překladové literatury státem zajištěn bezmála monopol.Dnes Odeon vydává zlomek toho, co vydával, edice se mu rozpadly, dluhy narostly a minulý týden jeho vývoj došel ke zlomovému bodu: ministerstvo kultury České republiky vyhlásilo výběrové řízení na koupi n.p.Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění. Jinými slovy: stávající osazenstvo Odeonu přestalo být považováno za schopné další samostatné existence.

Propad

Odeon si za vývoj posledních let může i nemůže sám. Vinit ho z naprosté manažerské neschopnosti, jak to nyní v tisku předvádí Ivo Železný (který ještě jako jeho zaměstnanec vesele využíval odeonských telefonů a jiných služeb pro vznik svého soukromého nakladatelského podniku), je stejně nefér jako dělat z Odeonu obětního beránka nekulturního kapitalismu.Odeon měl po listopadu 1989 z tzv. kamenných nakladatelství nejvyšší morální kredit. Kontinuita redakční práce se však v roce 1991 střetla s ekonomickou realitou: liberalizovaly se ceny, rozpadla se dosavadní distribuce. Dnešní ředitel Odeonu ing.Jiří Havlík hovoří o tom, že nakladatelství tenkrát stálo před třemi možnostmi: Buď se zaměřit na komerci…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte