Pokus o mapu člověka

Úplná informace o každém z nás je zapsána ve všech našich buňkách; kolem roku 2005 bychom ji měli mít přečtenu

Gen, který způsobuje rakovinu tlustého střeva, má jeden člověk ze dvou set. Pravděpodobnost, že rakovinou onemocní, je u něj téměř stoprocentní. Nepropukne-li choroba v tlustém střevě, zachvátí jiný orgán - u žen nejčastěji dělohu nebo vaječníky, u mužů žaludek či tenké střevo. Člověk, který by věděl, že gen má, by mohl absolvovat pravidelné kontroly a měl by naději, že se nemoc zjistí v raném stadiu, kdy je ve většině případů ještě léčitelná.Američtí vědci, kteří objev tohoto genu oznámili letos v květnu, vědí, že leží někde v oblasti druhého chromozomu; kde přesně ho hledat, však zatím nezjistili. Odhadují, že potrvá asi dva roky, než bude možné běžně testovat, kdo má ve svých buňkách zhoubné onemocnění zakódováno a kdo ne.

Člověk ze tří miliard písmen

Gen rakoviny tlustého střeva je jedním z několika desítek tisíc genů obsažených v jádře každé lidské buňky. Jednotlivý gen nese chemickou informaci o některé vlastnosti organismu: určuje například pohlaví, barvu očí nebo chorobu, která se v jistém věku vyvine. Každý gen je určitou částí molekuly DNA (dezoxyribonukleové kyseliny).Nejmenším stavebním prvkem molekuly DNA jsou čtyři základní chemikálie, nukleotidy. Řetězec nukleotidů vytváří molekulu DNA a řada molekul DNA za sebou tvoří chromozom. Chromozomů je v jádře každé lidské buňky čtyřicet šest,…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte