Opozice hraje o kontrolu nad BIS

Ve čtvrtek se však ke slovu nedostala

Očekávalo se, že mezi tématy čtvrteční schůze branného a bezpečnostního výboru se objeví „rumová aféra“ a „případ Wallis“. Po hlasování nebyly tyto události nakonec do programu vůbec zařazeny.Po vyloučení novinářů ze sálu byla schůze věnována koncepci a kontrole zpravodajských služeb. V usnesení výbor doporučil vládě, aby do 15.října předložila zásady nového zákona o tajných službách. Platnost starého, který byl na konci minulého roku přijímán jako provizórium, vyprší 31.prosince. Václav Klaus, který se zasedání zúčastnil jako předseda Rady pro zpravodajské služby, řekl, že nový zákon by měl počet tajných služeb rozhodně snížit. Podle premiérových představ by měly v České republice působit dvě, maximálně tři. Tuto otázku by měla Rada pro koordinaci zpravodajských služeb definitivně vyřešit během dvou týdnů.

Dva roky starý důkaz

13.srpna otisklo Rudé právo článek, oznamující že na mimořádné schůzi branného a bezpečnostního výboru Parlamentu předloží poslanec Gross „řadu informací o propojení některých činitelů ministerstva vnitra, BIS a Generální prokuratury ve snaze vybudovat nekontrolovatelný nástroj politické a ekonomické moci“. S.Gross nám den před zahájením zasedání řekl, že Rudé právo jeho prohlášení „poněkud zkreslilo“, o tiskovou opravu však nepožádal. Na schůzi chtěl vystoupit s návrhem na vyšetřovací komisi pro BIS a předložit materiál, který jednoznačně…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte